„Świetlisty Powiat” w Wierzchowisku

Starostwo Powiatowe w Częstochowie razem z Komendą Miejską Policji kontynuują kampanię „Świetlisty Powiat”.

11 stycznia Starosta Częstochowski Krzysztof Smela oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie nadkom. Artur Włodarski spotkali się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. W ramach kampanii policyjni profilaktycy przeprowadzają prelekcje w szkołach, ucząc dzieci z klas młodszych prawidłowych zachowań na drodze. Wszystko po to, by zawsze bezpiecznie docierały do szkoły i z niej wracały. Każde uczeń biorący udział w akcji otrzymuje odblask, ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

- Dojście do szkoły jest mi dobrze znane, bo sam jestem mieszkańcem Wierzchowiska.  Często obserwuję, jakie prędkości rozwijają kierowcy, dlatego pilnujcie się nawzajem. Szczególnie jak jesteście w grupie, aby zabawa nie przesłoniła bezpieczeństwa. Jeżeli będziecie odpowiedzialni jeden za drugiego, to nic złego się nie wydarzy – zapewnia uczniów starosta Krzysztof Smela.

W Zespole Szkolno-Przedszkolny w Wierzchowisku obecnie uczy się 200 uczniów, a 100 rozpoczyna swój proces edukacyjny w przedszkolu.

- Jest to bardzo ważna i znacząca dla nas akcja, dlatego że priorytetem w wychowaniu i nauczaniu jest bezpieczeństwo uczniów – mówi dyrektor szkoły Katarzyna Dąbrowska. - Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się szkołą, która ma wielu uczniów. Ze względu na położenie nasi uczniowie muszą często przechodzić przez drogę i mam nadzieję, że ta nauka zaowocuje. Prowadzenie takich akcji jest bardzo przyszłościowe – dodaje Pani dyrektor.

Policjanci przypomnieli uczniom, że pieszy pod żadnym pozorem nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Musi zdawać sobie sprawę, że żaden pojazd w miejscu się nie zatrzyma. Przed wejściem nawet na oznaczone przejście dla pieszych musi się rozejrzeć i upewnić, że wszyscy uczestnicy ruchu go dostrzegli i może bezpiecznie przejść na drugą stronę. Wprawdzie pieszy ma pierwszeństwo, gdy znajduje się na przejściu dla pieszych lub gdy na nie wchodzi, ale nie oznacza to, że może na nie wchodzić „z marszu” wprost pod koła jadącego pojazdu. Będąc już na jezdni, nadal musi wykazać się ostrożnością i stosować zasadę ograniczonego zaufania.


Pamiętajmy o tych prostych zasadach i stosujmy je na co dzień!