V Wojewódzkie Dyktando im. Jury Krakowsko-Częstochowskiej-Mistrz Ortografii

           5 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie spotkali się uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi z województwa śląskiego.

            Celem spotkania był drugi – finałowy etap organizowanego pod patronatem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli oraz Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza konkurs ortograficzny dla uczniów klas VII i VIII. Za organizację odpowiedzialni byli: mgr Ireneusz Celoch, mgr Marta Deska, mgr Anita Stanior, mgr Sławomir Kazimierski i mgr Magdalena Maleszko.

          W konkursie udział wzięło 27 osób. Byli to uczniowie, którzy zostali laureatami w pierwszym etapie konkursu. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzy osoby – nie wszyscy skorzystali z tej możliwości. Okazało się, że w trudno jest znaleźć uczniów, którzy świetnie radzą sobie w ortografii… Do konkursu swoich uczniów zgłosili nauczyciele szkół:

 

         Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,

         Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie,

         Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie,

         Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy,

         Zespół Szkolno-Przedszkolny w Małusach Wielkich,

         Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie,

         Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu w Kościelcu,

         Szkoła Podstawowa w Łaźcu,

         Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie,

         Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach,

          Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach.

Niestety, w ostatnim momencie ze względu na warunki pogodowe musiała zrezygnować Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Ziętka nr 4 w Katowicach.

Pragniemy wyrazić wdzięczność dla nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

         Konkurs polegał na napisaniu dyktanda, które powstało specjalnie na potrzeby konkursu i którego autorem był Pan Bogusław Bogusz z Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego przy Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, z którym podjęliśmy współpracę. Uczniowie poradzili sobie świetnie, obronili się, wykorzystali swoją wiedzę, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i były osoby, które w tych najtrudniejszych wyrazach nie popełniły błędu.

 

         W trakcie sprawdzania prac przez jury uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez p. Anitę Stanior i Pana Sławomira Kazimierskiego pod hasłem „Nasza Jura piękna cała”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby poznać się i nawiązać nowe relacje. Mieli za zadanie wykonać plakat farbami, korzystając z fotografii umieszczonych w książkach o Jurze. Powstały przepiękne prace, które można obejrzeć na wystawie w naszej szkole.

            Na finał konkursu przybyli zaproszeni goście m. in. Kierownik ds. oświaty w Gminie Mstów Pani Ewa Osuchowska, która pogratulowała uczestnikom wiedzy i odwagi oraz zachęciła do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu, a także patroni medialni, dzięki czemu mamy możliwość obejrzeć reportaż o konkursie w TV Orion.

 

Komisja konkursowa w składzie:

·         Przewodnicząca komisji – Pani Beata Raczyńska, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Częstochowie,

·         Członek komisji – Pani Aneta Pałczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,

·         Członek komisji – Pani Justyna Milejska-Cień – nauczyciel języka polskiego, doradca metodyczny w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie przedstawiła protokół konkursowy,

przedstawiła wyniki:

 

·         I miejsce – Milena Majewska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,

·         II miejsce – Klara Kiczka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,

·         III miejsce – Amelia Maźniewska, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach, opiekun p. Beata Kulczak.

·         IV miejsce – Klaudia Sukiennik, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego