Wypadek na DK1 w Bogusławicach

2 lipca ok godz. 14.00 straż pożarna w Częstochowie otrzymała zgłoszenie o wypadku na trasie DK1 w miejscowości Bogusławice.

   Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce okazało się, że w wypadku brały udział dwie ciężarówki i autokar. Jedna z ciężarówek przewożąca materiały sypkie przewróciła się na bok i stanęła w płomieniach. Ogień częściowo objął też drugą ciężarówkę przewożącą kontenery z farbą. W autokarze znajdował się zakleszczony kierowca. Do jego ewakuacji konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Większość pasażerów, również wymagała pomocy przy ewakuacji. Kierowcy ciężarówek opuścili pojazdy o własnych siłach.

   Do ewakuacji rannych zadysponowano 4 śmigłowce LPR: Ratownik 12 (Warszawa), Ratownik 23 (Opole), Ratownik 21 (Ostrów Wielkopolski) oraz Ratownik 6 (Kraków). W związku z dużą ilością poszkodowanych do akcji włączono też śmigłowiec Wojska Polskiego z Łęczycy. Łącznie w wypadku ranne zostały 32 osoby w tym 6 w stanie ciężkim. Troje z nich zostało zabranych przez helikoptery LPR. Pozostałe osoby zostały odwiezione przez zespoły ratownictwa medycznego do okolicznych szpitali.

Dla podróżujących autokarem obywateli Ukrainy zorganizowana została pomoc w pobliskiej szkole i opieka psychologiczna. Następnie planujemy umieścić te osoby w naszej placówce w Złotym Potoku, gdzie będą miały zapewnioną opiekę socjalną i nocleg – mówi obecny na miejscu zdarzenia Wicestarosta Częstochowski Jan Miarzyński.


     Trasa DK1 została całkowicie zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy drogami krajowymi nr 91 oraz nr 42. Przyczyny wypadku wyjaśnia policja w Częstochowie. Z ich wstępnych ustaleń wynika, że w ciężarówce przewożącej materiały sypkie pękła opona, uderzyła ona w tył autokaru i przewróciła się.


foto. OSP Mykanów