Wymazobus rusza w powiat częstochowski

108 osób czeka w powiecie częstochowskim na badanie w kierunku koronawirusa. Do mieszkańców powiatu mających wskazania do testów na obecność SARS CoV-2 ruszył właśnie „wymazobus”, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów.


Dzięki połączonym siłom Starostwa Powiatowego w Częstochowie, 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego czas  oczekiwania na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik zdecydowanie się skróci.

Bardzo dobrze rozumiem osoby, które oczekują na pobranie próbek, a później z obawą czekają na wyniki, bo sam byłem w tej ciężkiej sytuacji. Dlatego tym bardziej zależy mi na skróceniu tego okresu niepewności wszystkim, którzy pozostają w kwarantannie – mówi Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.

Mobilny punkt pobrań funkcjonuje za sprawą działań podjętych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Jak zaznacza naczelnik Anetta Ujma –  podjęliśmy natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia badania na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u jak największej liczby mieszkańców powiatu częstochowskiego.  Powiat na swoim terenie nie posiada placówki służby zdrowia, wobec której jest organem założycielskim, w związku z powyższym podjęliśmy współpracę z 13. Śląską Brygadą OT. Całe zadanie realizowane będzie wspólnie, a Powiat Częstochowski nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. To znaczący początek naszej dobrej współpracy z 13. ŚBOT. W chwili obecnej najważniejsze dla nas jest szybkie wykonanie testów i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu częstochowskiego. 

Za ambulans i osoby pobierające próbki odpowiada 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej – Od początku szkolenia „terytorialsów” stawiamy na szkolenia medyczne, wielu naszych żołnierzy kończy kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Teraz, jak i w innych sytuacjach kryzysowych widać jak bardzo takie kompetencje są potrzebne. Co ważne, każdy z żołnierzy, który pojawi się u mieszkańców naszego regionu pobrać wymaz, został przeszkolony dodatkowo przez służby sanitarne tak, by prawidłowo wykonać wymaz i zabezpieczyć pobrany materiał – podkreśla dowódca 13. ŚBOT Pułkownik Tomasz Białas.

Próbki będą pobierane według zleceń wystawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, która zapewni również testy. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewni Śląski Urząd Wojewódzki.

Akcję koordynuje Starosta Częstochowski. Podmioty prowadzą działania w ramach swoich kompetencji, dzięki temu nie będą generowane dodatkowe koszty.


zdjęcia z akcji: 13. ŚBOT