Wizyta w zaprzyjaźnionym powiecie śniatyńskim na Ukrainie

Wizyta w zaprzyjaźnionym powiecie śniatyńskim na Ukrainie

W dniach 13 – 16 września 2019 r. delegacja powiatu częstochowskiego gościła z wizytą na Ukrainie w powiecie śniatyńskim. Celem wyjazdu był udział w międzynarodowym turnieju piłki nożnej oraz w festiwalu „Pokuckie Jabłko”.

W skład 8 osobowej reprezentacji powiatu częstochowskiego wchodzili: Adam Morzyk – Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Gwidon Jelonek - Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Tomasz Gęsiarz – Wójt Gminy Mstów, Ryszard Suliga – Burmistrz Miasta i  Gminy Koniecpol, Adam Równiak, Dariusz Górecki, Dawid Krzętowski, Wojciech Wroński.

W czasie wizyty odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyły reprezentacje z powiatu częstochowskiego,  śniatyńskiego, kołomyjskiego oraz reprezentacja pracowników administracji państwowej z rejonu Śniatynia. W rozgrywkach reprezentacja powiatu częstochowskiego zajęła 3 miejsce a Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz wybrany został najlepszym zawodnikiem turnieju.  

Na szczególną uwagę zasługuje fakt nawiązania współpracy z przedstawicielami powiatu kołomyjskiego, do którego w wyniku planowanej reformy administracyjnej na Ukrainie zostanie włączony powiat śniatyński. Przedstawiciele powiatu śniatyńskiego wspólnie z władzami powiatu częstochowskiego zabiegają, by kontynuować  XX-letnia współpracę w nowych realiach administracyjnych.

Przedstawiciele powiatu częstochowskiego wspólnie z władzami powiatu śniatyńskiego, kołomyjskiego, województwa iwano-frankowskiego i delegacją z Mołdawii uczestniczyli również w festiwalu „Pokuckie Jabłko” w czasie którego prezentowano potrawy, kosmetyki, zwyczaje, tradycje i pieśni związane z tym owocem oraz regionem. Impreza ta zbliżona jest do naszych „dożynek” czyli czasu zabawy i odpoczynku po ciężkim sezonie rolnym. Jest to także okazja do prezentacji wszelakich potraw przyrządzonych z płodów rolnych i sadowniczych uprawianych w rejonie Śniatynia. Uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze, prezentując lokalny folklor, kulturę i dziedzictwo tej ziemi. Do stołów wystawionych przez poszczególne wioski rejonu ustawiały się długie kolejki gości. W trakcie festiwalu nie zabrakło także wspólnego śpiewania polsko-ukrainskiej pieśni „Hej sokoły”.

Przedstawicielom delegacji z powiatu częstochowskiego zapewniono także możliwość zwiedzenia miasta Czerniowce, w którym mieści się Uniwersytet Narodowy o przepięknej galicyjskiej architekturze.