Świetlisty powiat

Edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze przyświeca częstochowskiej Policji i władzom Powiatu Częstochowskiego.


26 października uczniowie klas 3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie spotkali się ze Starostą Częstochowskim Krzysztofem Smelą i Komendantem Miejskim Policji w Częstochowie mł. insp. Dariuszem Kiedrzynem. Na skrzyżowaniu w centrum Mykanowa, młodzi uczniowie mogli pod nadzorem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego nabywać odpowiednie zachowania na drodze.

- Ilość wypadków na drodze jest zatrważająca. Cały czas staramy się uświadamiać nie tylko młodzież, ale także nauczycieli i rodziców. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Akcja świetlisty powiat ma uświadomić dzieci, jak ważne jest używanie odblasków. Podpowiadamy jak je nosić, by być odpowiednio widocznym szczególnie na drogach wiejskich, gdzie często brakuje chodników – mówi komendant Dariusz Kiedrzyn. - Ta kampania nie przypadkowo jest przeprowadzana w tym czasie. Szybko zapadający zmrok jest dodatkowym czynnikiem stwarzającym niebezpieczeństwo na drodze – dodaje komendant.

W akcję zaangażowane są również Wydział Zarządzania Kryzysowego i Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie, które przygotowały materiały edukacyjne dla najmłodszych.

- Skrzyżowanie w Mykanowie jest mocno uczęszczanie. Dzieci mają prawdziwą lekcję w praktyce. Najgorzej jest, gdy dzieci biegną razem z kolegami i często wpadają na jezdnię, patrząc na kolegów, a nie na samochody. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa muszą nabyć rutynowych zachowań, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze – wyjaśnia starosta Smela. – Dziękuje częstochowskiej Policji i Komendantowi, który osobiście włączył się w tę akcję – podsumowuje starosta.

Szkołę w Mykanowie oprócz starosty i komendanta odwiedzili również, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Anetta Ujma, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie mł. insp. mgr Mariusz Strzelecki oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie.