Sierpniowa Biesiada Kobiet – czyli Kobiety naszych „Małych Ojczyzn”

Było kolorowo, głośno, zabawnie i dostojnie zarazem - tak właśnie wyglądała Sierpniowa Biesiada Kobiet, której organizatorami byli Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska oraz Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Honorowego Patronatu wydarzeniu udzieliła Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, a wielką niespodzianką dla wszystkich była obecność Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego.

4 sierpnia w hali sportowej Gminy Poczesna odbyła się druga edycja spotkań z Paniami zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich powiatu częstochowskiego. Zaproszenie zostało w szczególności skierowane do Pań, które z zaangażowaniem działają na terenach wiejskich, w swoich „Małych Ojczyznach” – mówi Lidia Burzyńska, kierując podziękowania dla wszystkich Wójtów, którzy zaangażowali się w to, aby Panie mogły przybyć na spotkanie nawet z najdalszego zakątka powiatu.
Biesiadowanie rozpoczęło się zgodnie z planem około godziny siedemnastej, kiedy na scenie pojawił się Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi Piotr Hankus, wieloletni artysta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Program rozpoczęli artyści Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” prezentacją  pieśni i tańców z regionu lubelskiego oraz artystki Zespołu Elsol  utworem „Gdzie ten, który powie mi”.  W trakcie biesiadowania rozlosowywano również nagrody dla uczestniczek, które z pewnością przydadzą się Paniom w ich codziennych obowiązkach ale i przyjemnościach, ponadto 500 zł ufundowało radio FIAT,  2 vouchery na dwuosobowe wyjazdy do Wisły zasponsorował Hotel Podium. Nagrodę główną - wyjazd do Brukseli i zwiedzanie Parlamentu Europejskiego ufundowała Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Organizatorzy imprezy serdecznie podziękowali wszystkim sponsorom ponad stu upominków przekazanych na niedzielne losowanie.
Około godziny 19.30 przed halą pojawiła się rządowa limuzyna z Premierem Mateuszem Morawieckim, którego powitali Pani Poseł Lidia Burzyńska oraz Wójt Krzysztof Ujma. Jak podkreślali uczestnicy biesiady, była to ogromna niespodzianka. Do wszystkich obecnych Premier skierował słowa: „Wiem, że to co Panie robicie to też jest dbanie o Polskę, jesteście królowymi polskości, tak mogę powiedzieć. A atrybutami tej Waszej monarchii, tej Waszej królewskości, nie są berła czy korony, ale te wspaniałe stroje, które nosicie. I to wszystko, za co chciałbym Wam tak gorąco podziękować, co robicie dla Polski, dla nas wszystkich. Dlatego staramy się odwrócić to wahadło, które tak często zapominało w poprzednim czasie o wielkiej Waszej roli..”
Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem wszystkich artystów i uczestników biesiady utworu „Piękna nasza Polska cała”.
                        
Foto. Janusz Koniecki