Obchody Święta Niepodległości

11 listopada jest świadkiem licznych uroczystości, koncertów i apeli upamiętniających odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Starosta Częstochowski Krzysztof Smela wziął udział m.in. w Konkursie „Historia Pieśnią Pisana” w Lubojnie,  w koncercie patriotycznym w Mykanowie, w którym wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa, Soliści Studia Piosenki przy GOKiS Mykanów oraz finalista VI Powiatowego konkursu „Historia Pieśnią Pisana”.  W dniu 11 listopada na placu przed remizą OSP w Rybnej zebrały się pododdziały miejscowych jednostek OSP oraz delegacje  ze szkół, które przemaszerowały do kościoła  p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie została odprawiona  Msza Święta w intencji wolnej ojczyzny. 


Wicestarosta Częstochowski Jan Miarzyński uczestniczył 11 listopada w Mszy Św. za Ojczyznę, która została odprawiona w kościele parafialnym w Kłomnicach. Następnie wszyscy zainteresowani przeszli pod tablicę pamiątkową z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości, umieszczoną na kaplicy przy kościele. Odśpiewano hymn państwowy i zgromadzone delegacje złożyły kwiaty. Następnie przemaszerowano pod krzyż Wdzięczności naprzeciw plebanii. Tam ks. Mirosław Turoń przytoczył genezę miejsca i przypomniał o wszystkich tych, którzy poświęcili się dla niepodległej ojczyzny. Kolejnym punktem obchodów było przejście do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i Zespołu Śpiewaczego "Klepisko".