Nowa jakość dróg w gminie Poczesna

Ponad 8 mln zł kosztowała zakończona inwestycja na drogach powiatowych 1057 S i 1056 S.


18 lipca oficjalnie zakończono przebudowę odcinków dróg Huta Stara – Poczesna i Mazury – Młynek. Przebudowano odcinek na długości 3,35 km. Powstał również chodnik dla pieszych o długości blisko 2 km. Przebudowane zostały również skrzyżowania i zatoki autobusowe.

- O bezpieczeństwie na nowych drogach może świadczyć fakt, że gmina Poczesna jest liderem w powiecie pod względem ilości rond powiatowych, a są obecnie cztery tego typu skrzyżowania w gminie – zauważa Jan Miarzyński, Wicestarosta Częstochowski.

Przy trwającej od 2019 r. inwestycji nie obyło się bez problemów i dodatkowych uzgodnień.

- Mieszkańcy zawsze mają dużo swoich uwag przy tego typu inwestycjach, szczególnie gdy wchodzi w grę chodnik czy odwodnienie. Zawsze są jakieś pomysły, My jesteśmy od tego, by łagodzić i znajdywać złoty środek – zaznacza Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski. - Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w tym projekcie – dodał starosta.

Gminy położone w bliskim sąsiedztwie z Częstochową borykają się z większym natężeniem ruchu. Częste objazdy prowadzone nieprzystosowanymi do tego drogami gminnymi powodują ich szybkie zużycie.

- Inwestycja dobrze wpisuje się w gminę Poczesna. Jest tutaj duży ruch, szczególnie samochodów ciężkich. Roboty były wyczekiwane przez mieszkańców od dawna. Chociażby chodnik i odwodnienie na ulicy Lipowej, gdzie zawsze były z tym problemy. Nie jest to ostatnia inwestycja w gminie i mamy plany na kontynuowanie współpracy – zapowiada Adam Morzyk, Członek Zarządu Powiatu.

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli: Członkowie Zarządu Powiatu, Krzysztof Smela, Jan Miarzyński, Adam Morzyk, Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Kubat, Dyrektorzy Powiatowego Zarządy Dróg, Roman Pakuła i Mariusz Dobrakowski, Wójt Gminy Poczesna, Krzysztof Ujma, oraz miejscowi radni, mieszkańcy i wykonawca robót.

Inwestycję zrealizowała firma OLS z Lublińca. Przebudowę sfinansowano ze środków Powiatu Częstochowskiego, budżetu państwa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Gminy Poczesna.