Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów na festiwalu w Chinach

6th Nanchang International Military Tattoo to prestiżowy festiwal orkiestr wojskowych, który odbył się na początku listopada w chińskim mieście Nanchang. Do udziału w tym wielkim wydarzeniu zaproszona została Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów, co jest niewątpliwym zaszczytem i wyróżnieniem.

Festiwal rozpoczął się 2 listopada paradą inauguracyjną, w której udział wzięły łącznie 24 formacje z Chin, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Egiptu, Nowej Zelandii, Chorwacji, Kolumbii a także Irlandii. Polskę reprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie. W kolejnych dniach odbywały się pokazy musztry paradnej m.in. na placach Xinyi Square, Chengbihu Park, Bayi Square, Rongchuang Paradise oraz Tengwang Pavilion. W Nanchang National Sports Center miały miejsce główne obchody i tam też odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia festiwalu. Mykanowska orkiestra w ramach wydarzenia dała ponadto koncert specjalny w Jiangxi Agricultural University. Chińska publiczność usłyszała między innymi takie utwory jak Marsz Szlakiem Brdy, Prząśniczkę czy Etiudę Rewolucyjną. Wydarzenie miało na celu wspieranie przyjaźni i wymianę kulturalną między uczestniczącymi krajami z całego świata. Kapelmistrz Krzysztof Witczak wziął udział w oficjalnym spotkaniu z organizatorami oraz włodarzami prowincji Jiangxi.

 

Dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Mykanów zaproszenie do udziału w 6th Nanchang International Military Tattoo było zaszczytem i wyróżnieniem przede wszystkim dlatego, że zespół miał możliwość reprezentować kraj, powiat częstochowski i swoją małą ojczyznę – gminę Mykanów tuż obok wysokich rangą zawodowych orkiestr wojskowych. Dla młodych muzyków to niezwykłe doświadczenie było spełnieniem muzycznych ambicji. Ponadto członkowie orkiestry mieli możliwość obcować z inną kulturą i poznać miasto Nanchang. Organizatorzy zapewnili zaproszonym grupom m.in. zwiedzanie pawilonu Tengwang, który jest uważany za jedną z trzech słynnych wież w regionie na południe od rzeki Jangcy. Podróż do Chin była dużym wyzwaniem dla orkiestry pod względem logistycznym i finansowym. Udział w festiwalu nie byłby możliwy bez wsparcia Fundacji Orlen - Dar Serca, Powiatu Częstochowskiego, Gminy Mykanów, a także partnerów orkiestry m.in. Banku Spółdzielczego w Mykanowie.