Mistrzowska orkiestra z Mykanowa

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów zwyciężyła w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych.


Tegoroczny Festiwal odbył się w dniach 29-30 czerwca w Białymstoku. Wzięło w nim udział 10 orkiestr ochotniczych straży pożarnych z całego kraju. Gościem honorowym była Orkiestra OSP Nadarzyn, zwyciężczyni poprzedniego festiwalu. Zmagania muzyków rozpoczęły się w sobotę o godzinie 10.00 w Sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie rywalizowali w konkurencji koncertów konkursowych. Po zakończeniu prezentacji impreza przeniosła się na Rynek Kościuszki, gdzie odbyła się uroczystość otwarcia festiwalu, a orkiestry prezentowały się podczas gry w marszu. Publiczność często gorącymi brawami nagradzała umiejętność grania i maszerowania orkiestr oraz układy choreograficzne prezentowane przez mażoretki. Zwieńczeniem pierwszego dnia był koncert Orkiestry OSP Nadarzyn w Sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Drugiego dnia orkiestry pojawiły się na Rynku Kościuszki o godz. 11.00 podczas konkursu parady marszowej. Ta widowiskowa konkurencja pomimo wczesnej godziny wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów zgromadzonych wokół białostockiego rynku. Po prezentacji wszystkich orkiestr komisja udała się na obrady, a muzycy rozpoczęli przygotowania do oficjalnego ogłoszenia wyników i zakończenia festiwalu. O godzinie 16.00 każda z orkiestr zaprezentowała próbkę swoich możliwości, a następnie publiczność usłyszała wspólne wykonanie takich utworów jak Romanz Fryderyka Chopina, Prząśniczka Stanisława Moniuszki czy Krakowiaczek z wokalem Wójta Gminy Krasocin. Ogłoszenie wyników wzbudziło największą radość wśród muzyków i kibiców Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa, która zwyciężyła w kategorii koncert sceniczny/przemarsz oraz musztra paradna.


 

Kategoria konkurs sceniczny/przemarsz:


I miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów, woj. śląskie


II miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin, woj. świętokrzyskie


III miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mońkach, woj. podlaskie


 


Kategoria musztra paradna:


I miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów, woj. śląskie


II miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin, woj. świętokrzyskie


III miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Suchowola, woj. podlaskieFestiwal Orkiestr OSP należy do największych i do najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Poprzez kilkuetapowe eliminacje, trwające dwa lata, spośród 800 orkiestr wyłaniana jest krajowa czołówka, która rywalizuje w wielkim finale. Orkiestry oceniane są w dwóch kategoriach. Na pierwszą składa się ocena z koncertu scenicznego i przemarszu, na drugą pokaz orkiestry w paradzie marszowej


Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Mykanowa jest laureatką XIX (rok 2007), XXI (rok 2011), XXIII (rok 2015) i XXV (rok 2019) festiwalu Orkiestr Dętych OSP. Na uwagę zasługuje fakt, że laureatka danej edycji nie bierze udziału w konkursie podczas kolejnej edycji. Kapelmistrzem orkiestry jest Krzysztof Witczak, tamburmajorem Radosław Wochal, instruktorką zespołu mażoretek Ewelina Stolarska, a prowadzącą Mażoretki „Presto” Jesika Hejduk.Władze powiatu częstochowskiego składają serdeczne gratulacje wszystkim muzykom i osobom, które przyczyniły się do tak wspaniałego osiągnięcia.


Zapraszamy do obejrzenia występów na oficjalnym kanale YT:


Danzon no 2


Etiuda c-moll


Transcendent Journey


Musztra paradna