Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju.

Święto ustanowiła w 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, a 6 kwietnia zupełnie nie jest datą przypadkową. Właśnie tego dnia w 1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w nowożytnej epoce letnie igrzyska olimpijskie! 

Dzisiejszy dzień ten ma na celu podkreślenie roli i potencjału sportu jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na świecie. Dlatego też sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim nauka cierpliwości i umiejętność współpracy w grupie.

Dzisiejszy dzień to świetna okazja do promocji aktywności fizycznej, podczas której nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia, a także świetnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.

Warto o tym pamiętać! 

Ze względu na epidemię koronowirusa zachęcamy Państwa do ćwiczeń, aby niedługo wrócić do normalnego życia z pełną mocą.

 

"Sport jest uniwersalnym językiem ludzkości, który jednoczy ludzi i narody ponad istniejącymi podziałami. Sport dowartościowuje młodych ludzi, promuje zdrowy tryb życia oraz pogłębia znaczenie wartości za jakimi opowiada się ONZ: równość, wzajemny szacunek i zasady fair play. Sport pomaga szerzyć przesłanie o pokoju, sprzyja zmianom społecznym i osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju "

Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ