Komunikacja powiatowa rusza od 1 września

5 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie, starosta Krzysztof Smela oraz członek zarządu Adam Morzyk podpisali umowę na obsługę pięciu linii powiatowych.


Czas pandemii doprowadził do zawieszenia wielu linii komunikacyjnych i odcięcia od transportu publicznego regionów oddalonych od głównych szlaków komunikacyjnych. Starostwo Powiatowe w Częstochowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, opracowało pomysł nowej komunikacji, która będzie kursować częściej i zapewni stabilne połączenia. Jak wyjaśnia starosta Krzysztof Smela - Publiczny Transport Zbiorowy to w czasie obecnym jest wymóg. Nie można narzekać, że nie ma jeszcze ustawowych rozwiązań tego problemu. My zaczynamy, choć czas nie jest łatwy. Mamy zakaz zgromadzeń i zakaz spotykania się w większych grupach. W takiej sytuacji nikt nie wejdzie do zatłoczonego autobusu, nie mówiąc już o komforcie. Jednak zadanie podejmowaliśmy w czasie, gdy pandemii jeszcze nie było. Powstał wtedy fundusz, z którego korzystamy. Jest również zainteresowanie gmin i deklaracje, że będziemy współpracować, a to jest duża siła, którą warto wykorzystać dla dobra mieszkańców.

Wymogi, które postawione zostały operatorowi, ukierunkowane są na wygodę podróżujących, ale również nie zapomniano o kwestiach ekologicznych.

 - Busy wyposażone będą w klimatyzację, przydatną szczególnie w okresie letnim. Stawiamy na ochronę środowiska, dlatego pojazdy muszą spełniać normy EURO6. Dodatkowo dbając o jak najniższy ślad węglowy, poza godzinami szczytowymi będą kursowały małe busy, a samochody 50-osobowe, tylko w godzinach największego obłożenia – zapewnia Adam Morzyk.

Ceny biletów mają być korzystne dla mieszkańców i uzależnione od długości trasy. - W przypadku biletów normalnych cena będzie się rozpoczynać od 3 zł na trasie do 10 km i stopniowo rosnąć, aż do 8 zł na trasie powyżej 50 km – informuje Adam Morzyk.

Publiczny Transport Zbiorowy ma szczególnie pomóc mieszkańcom mniejszych   miejscowości, którzy będą mieli ułatwioną możliwość dostania się do szkoły, poradni zdrowia, ośrodków kultury oraz zakładów pracy, uwzględniając tryb pracy wielozmianowej.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców takich gmin jak Lelów. Wielość linii pozwoli na to, aby strumień pasażerów mógł wybrać dogodną dla siebie godzinę transportu. W naszym przypadku będą to dwie linie: jedna biegnąca po DK46, a druga do Koniecpola po Drodze Wojewódzkiej – podkreśla Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda.


Na realizację usług na pierwszych pięciu liniach, władze powiatu wybrały firmę Robert Opara Przewóz Osób z siedzibą w Korczynie  w województwie świętokrzyskim.  - Głównym założeniem mojej firmy jest profesjonalizm, rzetelność i bezpieczeństwo w realizowanych przewozach osób oraz komfort, punktualność i zadowolenie klientów. Dotychczas realizowaliśmy przewozy w gminach na terenie województwa świętokrzyskiego, a otwarcie się na nowy rynek to także szansa na nowe miejsca pracy dla osób z powiatu częstochowskiego – informuje Robert Opara.

Nowe linie mają nawiązywać numeracją do kodów pocztowych poszczególnych miejscowości:

42 - 235  Częstochowa - Olsztyn - Janów - Lelów

42 - 233 Częstochowa - Mykanów

42 - 265  Częstochowa - Srocko -  Żuraw – Przyrów-  Dąbrowa Zielona

42 - 270 Częstochowa - Kłomnice

42 - 230 Dąbrowa Zielona – Koniecpol – Lelów


Na wybór operatora wciąż czekają dwie linie:

42 - 282 Częstochowa - Kruszyna

42 - 260 Częstochowa - Kamienica Polska


Nowe linie komunikacyjne będę kursować w dni robocze oraz weekendy, a wystartują już 1 września. Na realizację zadania Powiat Częstochowski otrzymał dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.