Powrót

Współpraca zagraniczna powiatu

Powiat Częstochowski współpracuje na zasadach partnerskich z Powiatem Bodeńskim w Niemczech oraz Rejonem Śniatyńskim na Ukrainie.

Porozumienie o współpracy z powiatem bodeńskim w Niemczech zostało podpisane 29 września 1999 roku. Porozumienie ma dążyć do realizacji i popierania Traktatu o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec z 17 czerwca 1991 roku.
Podstawowe dziedziny współpracy z powiatem bodeńskim to: pomoc społeczna, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska, ochrona i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, kultura, zwalczanie bezrobocia, pomoc administracyjna, turystyka, kontakty pomiędzy muzeami, wymiana naukowców.

          Powiat Bodeński znajduje się w południowej części landu Badenia-Wirtembergia. Od północy graniczy z powiatem Sigmaringen i Ravensburg, od zachodu z powiatem Konstanz, a od wschodu z bawarskim powiatem Lindau. Na południu powiat bodeński graniczy z Austrią i Szwajcarią. Naturalną granicę tworzy Jezioro Bodeńskie. Powiat bodeński zajmuje 664,78 km2 i liczy 204,551 mieszkańców ( stan na 30 września 2003 r.). Gęstość zaludnienia wynosi 308 osób na km2. Siedziba Starostwa Powiatowego znajduje się we Friedrichshafen. Najważniejsze miasta powiatu bodeńskiego to: Firedrichshafen – 57.535 mieszkańców, Markdorf – 12.386 mieszkańców, Meersburg – 5.490 mieszkańców. W skład powiatu wchodzi ponadto 18 gmin. Główne gałęzie gospodarki na terenie powiatu bodeńskiego to rolnictwo i turystyka. Powiat Bodeński jest bardzo atrakcyjny dla turystów ze względu na swoje położenie, liczne zabytki i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia oraz specyficzny mikroklimat.
Strona internetowa powiatu bodeńskiego : www.bodenseekreis.de


 
          Porozumienie o współpracy z rejonem śniatyńskim na Ukrainie zostało podpisane 11 grudnia 2001 roku. Porozumienie to również ma na celu realizację Traktatu o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą z dnia 10 maja 1992 roku. Podstawowe dziedziny współpracy z rejonem śniatyńskim na Ukrainie to: rolnictwo, wymiana handlowa, transport, kultura i sztuka, sport i turystyka, ekologia, wymiana doświadczeń z zakresu samorządności, wspieranie przedsiębiorczości.
 
          Rejon Śniatyński leży w południowo-wschodniej części województwa Iwano-Frankowskiego na Ukrainie, zajmuje 0,6 tys km2 i liczy 63 397 mieszkańców. W granicach powiatu leży jedno miasto: Śniatyń, jedna gmina miejska i 47 wsi. Na terenach miejskich mieszka 14,7 tys, a na terenach wiejskich 54,7 tys mieszkańców. Główne gałęzie gospodarki występujące na terenie powiatu śniatyńskiego to rolnictwo i przemysł lekki. Rolnictwo i przetwórstwo produktów rolnych dostarcza ponad 2/3 ogółu dóbr wytwarzanych na terenie powiatu śniatyńskiego. Oprócz rolnictwa na terenie powiatu śniatyńskiego produkuje się materiały budowlane oraz istnieje wiele niewielkich firm usługowych. Na terenie powiatu śniatyńskiego istnieje jedna szkoła akademicka pierwszego stopnia, 44 szkoły średnie, 15 przedszkoli, 2 szkoły sportowe, 53 biblioteki, 52 kluby pracy. Z terenu powiatu śniatyńskiego pochodzi kilku sławnych i utalentowanych pisarzy i poetów, znanych nie tylko na Ukrainie – Vasyl Stefanyk, Natalia Kobryńska, Vasyl Kasian.


Galeria zdjęć

Odwiedzono: 1023 razy
Czytano: 2827 razy
Dodane przez: Administrator
Dodane: 8 Lipca 2011, zmienione: 23 Kwietnia 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zapraszamy do udziału w II Powiatowym Konkursie Literackim pn.: "Koniecznie przeczytaj!"
Dzień Sołtysa w Starostwie
 • Dzień Sołtysa w Starostwie
 • 16 i 17 kwietnia na zaproszenie Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli do Starostwa przybyło blisko 130 Sołtysów reprezentujących...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl