Powrót   |   aktualności z powiatu

Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym

Opublikowano: 2019-05-15


W ramach projektu „Dzień Dobrego Słowa”, odbyła  się 15 maja w Starostwie Powiatowym w Częstochowie konferencja mająca przybliżyć ideę propagowania zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka, poprawnej wypowiedzi i sprawności komunikacyjnej.

Zależy nam na tym, aby w codziennej komunikacji padało jak najwięcej słów pozytywnych, przemyślanych i odpowiedzialnych. Uczymy szacunku do drugiego człowieka– powiedziała Urszula Podsiad-Jeziorska, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Częstochowie, organizator konferencji. Jak zauważył Starosta Częstochowski Krzysztof Smela – porozumiewanie się między ludźmi w przestrzeni publicznej jest na coraz słabszym poziomie. Musimy podjąć szybko czynności zaradcze. Dobre słowo to obecnie deficytowy dar, deficytowa umiejętność.
Anna Kunicka, wykładowca Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i propagatorka akcji dobrego słowa poruszyła temat budowania relacji - na pytanie: kto jest najważniejszą osobą w Twoim życiu? Odpowiadamy: dzieci, mąż, rodzina. Podstawą są relacje z samym sobą – budowanie poczucia własnej wartości. Przybliżyła również Efekt Pigmaliona – odmianę samospełniającej się przepowiedni zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polegającej na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.
W dalszej części spotkania psycholożki, Barbara Kidawa i Joanna Zielińska omówiły temat „Diety sensorycznej”. Specyficznego dla każdego dziecka programu aktywności dostarczających do systemu nerwowego właściwych bodźców sensorycznych do utrzymania określonego pobudzenia układu nerwowego umożliwiającego uwagę i organizację zachowania w ciągu dnia.
Na zakończenie konferencji Ewelina Raczyńska, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, omówiła trudności z komunikacją u dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, a ksiądz dr Tomasz Knop, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zaprezentował wykład „Słowo, które leczy”.
Dzień Dobrego Słowa, to autorska propozycja Iwony Majewskiej - Opiełki propagowana wspólnie z Katarzyną Domańską od 2011 roku. Jest to projekt edukacyjny, który w całości wpisuje się w program logodydaktyki. To inicjatywa, która ma pomóc czynić świat lepszym i szczęśliwszym przez wspólną pracę nad właściwym stosunkiem do słowa. Celem projektu jest budowanie odpowiedzialności za słowo, kształtowanie dobrej atmosfery i tworzenie pozytywnej energii, dzięki używaniu poprawnego języka w sytuacjach dnia codziennego. Nadrzędną ideą projektu jest przekonanie, że dzięki propagowaniu zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka polskiego, dbaniu o czystość i poprawność wypowiedzi dzieci i dorosłych, świat może być lepszy.
Założeniem projektu jest uczynienie każdego 13. dnia miesiąca Dniem Dobrego Słowa


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 147 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 15 Maja 2019, zmienione: 26 Maja 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Odbiór sadzonek w „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”
 • Odbiór sadzonek w „Kampanii...
 • Powiat Częstochowski zaprasza zapisanych uczestników „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”...
Zawiadomienie nr 3 o drugim zebraniu w sprawie ustalenia zasad szacunku gruntów
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl