Powrót   |   aktualności z powiatu

Spełnione marzenie Bogumiłka

Opublikowano: 2017-10-27


Po trwającej 14 miesięcy budowie spełniło się wieloletnie marzenie społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Brzechwy w Bogumiłku: w czwartek, 26 października 2017 r., uroczyście otwarto nową salę gimnastyczną i trzy sale rehabilitacyjne (Salę Doświadczeń Świata, Salę Integracji Sensorycznej i Salę Gimnastyki  Korekcyjnej) mieszczące się w nowo wybudowanym obiekcie połączonym łącznikiem z budynkiem internatu. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln zł.

Batalia o pozyskanie pozabudżetowych  środków na jej realizację trwała prawie 9 lat. W końcu pieniądze udało się pozyskać. Inwestycję wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie, które w ramach „Programu rozwoju bazy sportowej na 2016 r” przekazało na ten cel 756 963 t zł,Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Katowicach, który za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przekazał 1 089 728  zł.  Wkład własny powiatu częstochowskiego wyniósł 658 596 zł.
- Ten piękny budynek wraz z  jego wyposażeniem to powód ogromnej satysfakcji, zadowolenia i radości naszej całej społeczności– mówiła dyrektor Ośrodka w Bogumiłku Lena Nieśpielak dziękując władzom powiatu obecnej i poprzedniej kadencji. -   To dowód na to, że marzenia się spełniają. A marzeniem naszej społeczności  jest i  było stworzenie optymalnych warunków i takiego miejsca, gdzie każde dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną swobodnie mogłoby rozwijać się poprzez edukację, opiekę i wychowanie, ruch, uprawianie elementów wybranych dyscyplin sportowych, pełnej i wielostronnej rehabilitacji  i uczestnictwo w zdrowej wzajemnej rywalizacji. Od dziś zacznie się lepsza przyszłość dla uczniów naszych szkół, dla wyjątkowych uczniów,  którzy będą mogli ćwiczyć i rozwijać się w wymarzonych warunkach na miarę XXI wieku.
Otwarcie nowego obiektu w Bogumiłku miało bardzo uroczysty przebieg. Uczestniczyło w nim mnóstwo osób: m.in. wychowankowie i pracownicy Ośrodka, rodzice podopiecznych, przedstawiciele władz powiatu częstochowskiego ze starostą Krzysztofem Smelą na czele, radni powiatowi z przewodniczącym Andrzejem Kubatem, senator Ryszard Majer, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska, Anna Wandzel  i Gabriela Knapik z katowickiego oddziału PFRON Oddział w Katowicach, samorządowcy gminy Lelów z wójtem Krzysztofem Molendą, wykonawcy inwestycji, liczni przyjaciele i sponsorzy. Były gratulacje, życzenia i prezenty. Były także specjalnie przygotowane na tę okazję występy artystyczne podopiecznych Ośrodka oraz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej.  Osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania nowej sali gimnastycznej i sal rehabilitacyjnych wręczono dyplomy „Przyjaciel Ośrodka” . Adresowane one były m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej , Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego oraz PFRON w Katowicach, a także do starosty Krzysztofa Smeli i Zarządu Powiatu IV i V kadencji oraz Rady Powiatu Częstochowskiego. Dyplom trafi także do rąk byłego starosty częstochowskiego Andrzeja Kwapisza.
Radość, wdzięczność i wzajemna życzliwość towarzyszące uroczystości, sprawiły,  że na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. Popłynęły one także z oczu dyrektor Leny Nieśpielak,  jej podopiecznych i ich rodziców.  I choć twierdzili, że otwarcie nowej sali jest dla nich chwilą historyczną, której nigdy nie zapomną,  już wybiegali myślami w przyszłość planując kolejne inwestycje.
 
 
 Skomentuj artykuł

Czytano: 1474 razy
Dodane przez: Grażyna Folaron
Dodane: 27 Października 2017, zmienione: 17 Czerwca 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Co z drogami w regionie częstochowskim?
Zapraszamy na ogłoszenie wyników II Powiatowego Konkursu Literackiego
Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi pn. "Aktywna wieś"
 • Program aktywizacji zawodowej...
 • Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie oraz Gminne Centrum Pracy w Koniecpolu informują, że od 5 czerwca 2019 r. do wyczerpania środków...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl