Powrót   |  

Ponad 300 stron historii Lipnika i okolic

Opublikowano: 2018-12-18


16 grudnia 2018 r. w lipnickiej świetlicy odbyło się świąteczno-historyczne wydarzenie, którego głównym bohaterem był Mieszkaniec Lipnika, społecznik, pasjonat, wieloletni radny, autor wydanej w tym roku publikacji pt. Historia wsi Lipnik.

Autor opowiedział najciekawsze wątki z historii miejscowości, podziękował osobom, które wsparły Go w wydaniu pisanej 18 lat publikacji po czym rozdał uczestnikom spotkania książki z autografami.

Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji opartych na źródłach pisanych i przekazach ustnych. Niektóre wzmianki, zdjęcia czy inne materiały dosłownie pozyskano z lipnickich domostw, po inne autor sięgał do archiwów państwowych i opracowań historycznych.

W książce znajdziemy treści typowe dla publikacji historycznych tj.: położenie geograficzne, przynależność administracyjna, migracja ludności, ale także wątki dotyczące: posesji i rodzin, kółek rolniczych i różańcowych, folwarku, leśniczówki i gajówki, a nawet sklepów i akuszerek w Lipniku. Są także fotografie, mapy i drzewa genealogiczne.

Bardzo trafnie o autorze i Jego dziele pisze we wstępie dr Stefan Zatoński: „Nie jest przecież historykiem, a zachowując pokorę, tworzy dzieło historiograficzne odtwarzające przeszłość Lipnika i okolic. Umiejętnie łączy retrospekcję z czasem, w którym przyszło mu żyć. Wie, że wszystko to podszyte jest historycznym kontekstem. Pokazuje w pełni znajomy mu krajobraz kulturowy. Wykazuje dobrą znajomość etnografii i dialektologii, wprowadzając czytelnika do lipnickiej zagrody, opowiadając mu o zwyczajach i obyczajach wiejskiej gromady, posługując się często językiem gwarowym.”

Wielkie gratulacje i wyrazy uznania za tę niełatwą i fachową pracę złożyli Autorowi uczestnicy spotkania, wśród których najbliższą i najbardziej liczną grupą byli Mieszkańcy Lipnika – rodzina, sąsiedzi, znajomi, radny Jacek Łudzik, sołtys Sylwia Kozioł z Radą Sołecką, a także przedstawiciele samorządu Gminy Janów – wójt elekt Edward Moskalik, sekretarz Monika Gałązka, skarbnik Małgorzata Laskowska, przedstawiciele instytucji kultury – dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej Justyna Siemion, dyr. Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Anna Tarczyńska oraz radni Powiatu Częstochowskiego: Danuta Tomza, Monika Kosielak i Adam Markowski.

Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy rok dla wydania publikacji Józefa Kaweckiego – łączy on bowiem dwa znaczące jubileusze – 625-lecie Lipnika i stulecie niepodległości Polski.

Niebawem publikację będzie można wypożyczyć w GBP Janowie oraz punkach bibliotecznych na terenie gminy, a także kupić w Bistro Złota Jura w Złotym Potoku. Zachęcamy do lektury!


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 353 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 18 Grudnia 2018, zmienione: 25 Kwietnia 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Po VI sesji Rady Powiatu
 • Po VI sesji Rady Powiatu
 • Prośbę o przychylną atmosferę i wsparcie przy powstawaniu kierunku lekarskiego na Uniwersytecie im. Jana Długosza wystosowała rektor uczelni...
 PRACODAWCO – ZGŁOŚ WOLNE MIEJSCE PRACY LUB STAŻU
Jubileusz XXXV-lecia OSP Przymiłowice
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl