Powrót   |   aktualności dla turysty

Rowerowe połączenie Mstowa z Częstochową już działa!

Opublikowano: 2018-07-13


11 lipca, oficjalnie oddano do użytku pierwszy w gminie odcinek ścieżki pieszo – rowerowej od granicy z miastem Częstochową do drogi łączącej  Siedlec z Jaskrowem, o długości ok. 1,5 kilometra.

Odcinek ten umożliwia wygodne i bezpieczne połączenie trzech największych miejscowości gminy Mstów (Jaskrowa, Wancerzowa i Mstowa), z Częstochową. Było to możliwe dzięki skoordynowanym pracom projektowym i wykonawczym obu gmin, poprzedzonym podpisaniem pod koniec 2015 roku porozumienia o współpracy w tej dziedzinie. Częstochowski odcinek został wykonany w końcu 2016 roku. Prace wykonawcze na mstowskim odcinku rozpoczęły się w październiku 2017 roku i zostały zakończone w obecnym.
Ścieżka jest wykonana z asfaltobetonu a na odcinku 200 metrów, na połączeniu z Częstochową - z kostki betonowej. Jej szerokość waha się o 2,5 do 3 metrów a na poszerzeniach (mijankach) ma szerokość 4,5 m. Na jednym z odcinków pozostawiono tzw. odcinek ekstremalny dla rowerzystów lubiących trudniejsze warunki jazdy. Trasa ścieżki ma też odcinki o sporych przewyższeniach, gdzie przydają się dobre przerzutki w rowerze i siła w nogach. Dlatego polecamy też  punkty odpoczynkowe: na odcinku częstochowskim, w połowie trasy na Przeprośnej Górce a dla jadących dalej - w Jaskrowie w pobliżu mostu na Warcie. Tam też zlokalizowany jest grill i toaleta. Gminie Mstów pozostało jeszcze wykonanie oznakowania pionowego i poziomego na odcinku Jaskrów – Wancerzów – Mstów o długości 3,7 km. według wcześniej wykonanej już dokumentacji. Całość prac kosztowała 667 tysięcy zł.
Oddana do ruchu ścieżka, będzie też służyć licznie podążającym na Jasną Górę pielgrzymom. Jest to bowiem fragment Szlaku Pielgrzymkowego dla np. Pielgrzymki Warszawskiej czy Wojskowej. To właśnie na Przeprośnej Górce, na której stoi Sanktuarium Ojca Pio, pielgrzymi widzą po raz pierwszy Jasną Górę – cel swojej wędrówki.
Ścieżka umożliwi również dotarcie do oznakowanej w ostatnich latach atrakcji turystycznej, jaką jest Grodzisko Gąszczyk. Grodzisko, którego obwałowania są widoczne do dziś, było  zamieszkałe w kulturze łużyckiej, a po tysiącu lat, również we wczesnym średniowieczu w wieku IX i X. To tam, już od trzech lat odbywają się Pikniki Rycersko – Archeologiczne z udziałem najlepszych grup rekonstruktorskich z naszego kraju.
W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz obu gmin , na czele z Tomaszem Gęsiarzem wójtem gminy Mstów i prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, radni, ojcowie z Sanktuarium Ojca Pio, projektanci i wykonawcy. Nie zabrakło również pieszych i rowerowych użytkowników tej inwestycji.


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 1895 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 13 Lipca 2018, zmienione: 17 Czerwca 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Co z drogami w regionie częstochowskim?
Gminna Olimpiada Przedszkolaków w Lelowie
Zapraszamy na ogłoszenie wyników II Powiatowego Konkursu Literackiego
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl