Powrót   |   aktualności z powiatu

Z prac Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infratruktury

Opublikowano: 2018-06-20


W dniu 18 czerwca br. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury. Komisja po rozpatrzeniu spraw bieżących w siedzibie budynku Starostwa Powiatowego w Częstochowie, zwiedziła budowę nowobudowanego odcinka autostrady A 1 na odcinku G tj. od węzła Blachownia do węzła Zawodzie  dł. 4,7 km.

Przedmiotowy odcinek budowanej autostrady zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego, w powiecie częstochowskim na terenach gmin Blachownia, Konopiska oraz miasta Częstochowa. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm : BERGER Bau Polska Sp. z o.o. ul. Szczecińska 11, 54-517 Wrocław i BERGER Bau GmbH, ul. Äussere Spitalhofstrasse 19,   94036 Passau, Land – Bawaria (Bayern).
Komisja została przyjęta w biurze budowy przez Kierownika Budowy Pana Zbigniewa Nowaka, który omówił szczegółowo zakres i technologię budowy całego odcinka autostrady, omówił obecne zaawansowanie prac.
Członkowie komisji mieli także niepowtarzalną okazję zwiedzenia placu budowy i naocznego  zobaczenia wykonywanych prac na tak dużej inwestycji jaką niewątpliwie jest budowa nowego odcinka autostrady.   
Wybudowanie autostrady A1 na nowym, odcinku Rząsawa - Pyrzowice, jest bardzo ważne dla naszego powiatu, ponieważ połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju, z południową granicą państwa, z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach oraz odciąży Częstochowę z ruchu tranzytowego.
Funkcjonowanie nowego układu komunikacyjnego wpłynie pozytywnie na środowisko poprzez przejęcie znacznej części ruchu, który w obecnej chwili porusza się po drogach lokalnych, w tym ruchu szczególnie uciążliwych samochodów ciężkich. Spowoduje to poprawę klimatu akustycznego, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, gleby i wód na terenach znajdujących się w pobliżu dróg, które zostaną odciążone przez autostradę. 
Następnie Komisja udała się drogami powiatowymi do siedziby Obwodu Drogowo – Mostowego Nr 3 w Poczesnej, gdzie Kierownik Obwodu Pani Monika Siwek zapoznała komisję z pracami wykonywanymi na drogach powiatowych i wojewódzkich przez pracowników zatrudnionych na obwodzie, na którym obecnie pracuje ogółem 12 osób. Są to Kierownik, Majster, 6-ciu dróżników, 2-óch struży i 2 osoby zatrudnione w ramach robót publicznych. Obwód utrzymuje 150,9 km dróg powiatowych i 45,3 km dróg wojewódzkich przebiegających przez teren 5 gmin powiatu częstochowskiego tj. gmin Kamienica Polska, Konopiska, Olsztyn, Poczesna, Starcza oraz Miasta i Gminy Blachownia.
Następnie Komisja zwiedziła budynek administracyjno – socjalny oraz plac obwodu drogowego. W trakcie zwiedzania obwodu Komisja potwierdziła wnioski Pani kierownik i potrzebę budowy nowego budynku administracyjno – socjalnego, magazynu na materiały do zimowego utrzymania dróg (sól i piasek) oraz zabezpieczanie środków w budżecie na stałe dosprzętawianie obwodów drogowych w sprzęt służący do bieżącego utrzymania dróg tj. rębak do gałęzi ciągnik z osprzętem do utrzymania dróg (kosiarka, pług).  
Było to bardzo owocne posiedzenie Komisji, która na posiedzeniu wyjazdowym miała okazję naocznie zobaczyć tak ważną dla powiatu częstochowskiego i regionu inwestycję związaną z budową autostrady A 1 jak również zwiedzić jeden z trzech obwodów drogowych Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie zapoznając się z jego codziennym funkcjonowaniem.        
         
 
 

R. PakułaGaleria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 882 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 20 Czerwca 2018, zmienione: 22 Lutego 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Puchar Polski w Lotach Balonami w Janowie i Olsztynie
 • Puchar Polski w Lotach Balonami w...
 • Komisja Balonowa przy Aeroklubie polskim zdecydowała, że w tym roku Gminy Janów i Olsztyn, zorganizują Puchar Polski w Lotach Balonami na...
Ruszył program szczepień przeciwko wirusowi HPV
Ocena stanu bezpieczeństwa w powiecie
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl