Powrót   |  

V Powiatowy Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Lubojnie Historia Pieśnią Pisana

Opublikowano: 2018-11-19


„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze, lub źle na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”
                                                                                                                  Jan Paweł II

Słowa świętego Jana Pawła II zawsze, a szczególnie dziś są dla nas cennym drogowskazem jak korzystać z daru wolności.
V jubileuszowa edycja konkursu pieśni patriotycznej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Lubojnie wspaniale wpisuje się w tegoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród wielu różnych inicjatyw krzewienie patriotyzmu poprzez poznanie niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego Polski jakim są pieśni patriotyczne zajmuje bardzo ważne miejsce. Należy jednak pamiętać, że radosne chwile, które dziś przeżywamy okupione są walką, krwią oraz łzami. Cóż piękniej o tym opowie jak nie pieśni, które towarzyszyły naszym rodakom podczas walki?  Były dla nich pokrzepieniem, dumą i siłą.
Zaproszenia do konkursu rozesłano do 4 powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego. Odpowiedź otrzymaliśmy z 25 placówek, co dało łączną liczbę 57 wykonawców, których przygotowywało 18 instruktorów i opiekunów.
            Pierwszy etap konkursu – przesłuchania odbył się 6 listopada, wtedy to wyłoniono finalistów, którzy wzięli udział w uroczystym koncercie galowym 9 listopada.
Rywalizacja uczestników dobywała się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III szkoły podstawowej, klasy IV- VI szkoły podstawowej, klasy VII – VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjalne.
            Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Częstochowskiego i Wójt Gminy Mykanów, a także Bank Spółdzielczy w Mykanowie i Rada Rodziców ZSP w Lubojnie.
 Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Grzegorz Papalski zastępca dyrektora Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie, pasjonat muzyki z wykształcenia i zamiłowania - przewodniczący, Ewa Osuchowska – kierownik Referatu Oświaty, Sportu Kultury i Zdrowia w Mykanowie, Paulina Kula- skrzypaczka, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, Katarzyna Wrzalik – wokalistka.
Jury wyłoniło 22 finalistów konkursu we wszystkich trzech kategoriach.
 
Wyróżnienia otrzymali:
 
Daniel Rachwalik  - Szkoła Podstawowa w Kłomicach
Oskar Kramarzyk - Szkoła Podstawowa w Hucie Starej B
Igor Szczepańczyk - Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie
Izabela Szulc -  Szkoła Podstawowa w Czarnym Lesie
Natalia Ślusarczyk –  Gminny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadach
Bartosz Bąk – Szkoła Podstawowa w Kłomnicach
 
Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
 
kategoria klas I-III
 
miejsce I – Milena Bąk  Szkoła Podstawowa w Kłomnicach
miejsce II – ex aequo Klaudia Bińczyk, Kacper Grobelak  Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lubojnie 
miejsce III – Liwia Satalecka  Prywatna Szkoła Podstawowa Sokrates w Częstochowie
 
kategoria klas IV- VI
 
miejsce I ex aequo – Marcelina Caban  Szkoła Podstawowa w Nieradzie, Aleksandra Wers Gminny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zawadach
miejsce II ex aequo  –  Aleksandra Zatoń  Zespół Szkolno -  Przedszkolny w Popowie,
Nikola Zyskowska Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lubojnie
miejsce III ex aequo – Nela Kucharczyk  Szkoła Podstawowa w Czarnym Lesie,
Krzysztof Włodarczyk Szkoła Podstawowa  nr 1 w Kłobucku
 
Kategoria klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz III klasy gimnazjalne
 
miejsce I – Barbara Bocianowska  Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie
miejsce II  ex aequo – Laura Grabarczyk Szkoła Podstawowa w Zawadzie,
 Jakub Wójcik Szkoła Podstawowa w Poczesnej
miejsce III ex aequo – Sylwia Knop Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie,
Klaudia Ujma Szkoła Podstawowa we Wrzosowej
 
GRAND PRIX- Julia Soboniak uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym w Lubojnie
 
Wszyscy laureaci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na koncert galowy, który odbył się 9 listopada 2018 roku. Uroczystą Galę zaszczycili swoją obecnością również liczni mieszkańcy i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Edyta Świerczewska – wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Krzysztof Smela – Starosta Powiatu Częstochowskiego, radni powiatowi: Ignacy Palutek, Krzysztof Nabiałczyk i Adam Wochal , Dariusz Pomada – Wójt Gminy Mykanów, Włodzimierz Cichoń – przewodniczący Rady Gminy, radni gminni, Józef Szot Komendant Gminny OSP  Gminy Mykanów,  Ryszard Kulik – Prezes i Janusz Woźniak Komendant OSP  w Lubojnie, przedstawiciele Rady Rodziców ZSP w Lubojnie.
Podczas Gali zaprezentowali się laureaci w poszczególnych kategoriach. Występy  młodych artystów dostarczyły zebranym niezapomnianych wrażeń i wielu wzruszeń oraz przyczyniły się z pewnością do popularyzacji utworów o tematyce patriotycznej. Poziom przygotowania uczestników z roku na rok wzrasta, o czym mówił w swoim wystąpieniu Grzegorz Papalski – przewodniczący jury.
            Koncert stał się również okazją do zaprezentowania talentów uczniów szkoły oraz przedszkola w Lubojnie. Wystąpili  uczniowie kl. I pod kierunkiem pani Izabeli Kuty, którzy wykonali taniec z flagami oraz grupy przedszkolne przygotowane przez panie Małgorzatę Janeczek i Sylwię Kulik - Rosę. Zaprezentował się również szkolny zespół wokalny „La musica mia” zdobywca wielu nagród i wyróżnień, który pod kierunkiem pani Joanny Konieczek wykonał pieśń „Białe róże”.
Na zakończenie koncertu głos zabrała dyrektor zespołu pani Alina Mazoń, która przekazała wyrazy uznania wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich instruktorom za przygotowanie uczniów. Złożyła również serdeczne podziękowania dla nauczycieli i pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubojnie za trud włożony w przygotowanie koncertu. Podziękowania skierowała szczególnie do pani Joanny Konieczek – koordynatora konkursu, pani Urszuli Sąsiadek – prowadzącej uroczystość, pana Michała Kaloty- czuwającego nad stroną techniczną, paniom Joannie Jeżewskiej – Desperak i Izabeli Kuta za przygotowanie scenografii.
Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy byli pod dużym wrażeniem poziomu artystycznego uczestników. Gratulowali także pani dyrektor podjęcia się trudu organizacji konkursu, który już na stałe wpisał się w tradycję Gminy Mykanów i z roku na rok przyczynia się do budowania  coraz silniejszej więzi i wspólnoty ze środowiskiem lokalnym. Na tym przecież polegać ma współczesny patriotyzm, musi łączyć pamięć o tym, co było z zaangażowaniem w budowanie jedności i wzajemnego szacunku.
            Jak przystało na uroczystość związaną z rocznicą narodzin Niepodległej Polski, nie  mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki, w postaci patriotycznego tortu.
            Jeszcze raz przekazujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, serdeczne podziękowania za to, że przyczyniają się Państwo do budowania wrażliwości młodego pokolenia i kształtowania postaw obywatelskich. To od nas wszystkich zależy jak nasi wychowankowie będą rozumieć patriotyzm i korzystać z daru wolności.
 
 


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 532 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 19 Listopada 2018, zmienione: 27 Maja 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Odbiór sadzonek w „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”
 • Odbiór sadzonek w „Kampanii...
 • Powiat Częstochowski zaprasza zapisanych uczestników „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”...
Zawiadomienie nr 3 o drugim zebraniu w sprawie ustalenia zasad szacunku gruntów
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl