CEPIK-2.0

 

W dniu 13 listopada 2017r. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło System Informacyjny Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0)

W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że należy  liczyć się z licznymi utrudnieniami  w zakresie:

 rejestracji pojazdów, wydawania stałych dowodów rejestracyjnych, wymiany DR, dokonywania adnotacji danych, wyrejestrowania pojazdów

i innych czynnościach.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

Powrót   |   aktualności z powiatu

Sytuacja powodziowa w powiecie częstochowskim

Opublikowano: 2017-04-28


Wczoraj (czwartek 27 kwietnia br.) ze względu na niekorzystną sytuację hydro-meteorologiczną oraz przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzece Warta starosta częstochowski Krzysztof Smela ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie pięciu gmin (Kamienica Polska, Kłomnice, Kruszyna, Mstów Poczesna). Dzisiaj rano stan pogotowia powodziowego w wprowadził także burmistrz Koniecpola w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Pilica w Wąsoszu (gm. Koniecpol). 

W czwartek, gdy ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego w naszym powiecie, przekroczenia stanów ostrzegawczych były stosunkowo niewielkie. Dzisiaj wody w rzekach przybywa szybko. I tak np. o godz. 4.00 poziom Warty w Poczesnej sięgał 160 cm, o godz. 8.00 – 165 cm, a około godziny 11. – 175,5 cm, co oznacza, że do stanu alarmowego (177 cm) brakowało zaledwie 1,5cm. Przed godziną 13.00 Warta w Poczesnej przekroczyła stan alarmowy osiągając poziom 183 cm i nadal jej poziom szybko się podnosi.
W Mstowie o 4 rano poziom wody sięgał 158 cm, cztery godziny później – 162 cm, a o godz. 11. podniósł się do 166 cm (stan alarmowy – 170 cm). Tuż przed godz. 13. do stanu alarmowego w Mstowie brakowało zaledwie 1 cm.
Problem mogą mieć także mieszkańcy gminy Kamienica Polska, przez którą przepływa rzeka Kamieniczka. W normalnej sytuacji wody z Kamieniczki wpływają do Warty, ale gdy poziom wody w Warcie jeszcze się podniesie, woda z Kamieniczki będzie się cofała i zalewała okoliczne tereny.
W chwili obecnej nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i ich dobytku. Jedyne niewielkie podtopienia dotyczą pojedynczych odcinków dróg w miejscowości Jaskrów (gm. Mstów) i w Łęgu (gm. Kruszyna)
Biorąc pod uwagę tempo przybierania rzek, a także opady deszczu, które z przerwami trwać mają do jutrzejszego poranka, nie można wykluczyć, że jeszcze dziś zajdzie konieczność ogłoszenia stanu alarmu przeciwpowodziowego w kilku gminach.
Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa na bieżąco monitorują stan Warty korzystając z danych przekazywanych przez nasze stacje hydro-meterologiczne znajdujące się w Mstowie, Kolonii Poczesnej i w Łęgu (gmina Poczesna). Oprócz tego sprawdzają sytuację w terenie kontrolując miejsca najbardziej newralgiczne, w których od lat wiadomo, że woda wylewa się z koryta rzeki nawet przy niezbyt wielkim podniesieniu się poziomu rzeki. Sprawdzają także, czy osoby mające pozwolenie na spiętrzanie wody podnieśli zapory, by woda mogła swobodnie spływać.
 
* Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłaszany jest wtedy, gdy poziom wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego (nie mylić z alarmowym) i nadal się podnosi. Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości do działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. W praktyce oznacza to, że służby te sprawdzają stan i ilość sprzętu niezbędnego doprowadzeniu akcji przeciwpowodziowej, ustalają harmonogramy dyżurów itp. Prowadzi się również wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej.


Skomentuj artykuł

Czytano: 987 razy
Dodane przez: Grażyna Folaron
Dodane: 28 Kwietnia 2017, zmienione: 24 Czerwca 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Przy 21 głosach za i 3 wstrzymujących się, Zarząd Powiatu uzyskał absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za rok 2017.
Zapraszamy na jubileusz 100-lecia OSP w Borownie i Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Z prac Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infratruktury
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl