Powrót   |  

Stoły Wielkanocne

Opublikowano: 2018-03-23


Barwnie przystrojone stoły, smakowite potrawy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich swoja gotowość zgłosiły o 15, 17 marca. Prace przygotowawcze trwały już od kilku dni. Na przestrzeni ostatnich lat, gmina Poczesna już po raz drugi miała zaszczyt organizować wydarzenie regionalne dla pięciu  powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i pajęczańskiego. Można było podziwiać dzieła Pań z takich gmin, jak: Dąbrowa Zielona, Mstów, Olsztyn, Janów, Konopiska, Blachownia, Kochanowice, Koziegłowy, Przyrów, Wręczyca Wielka, Nowa Brzeźnica oraz Poczesna.

Gości powitali i uroczystość prowadzili: Bernadetta Niemczyk – Przewodnicząca Rady Krajowej KGW oraz gospodarz – Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Odwiedzili nas, m.in.: ks. biskup – Antoni Długosz, europosłanka Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska i poseł Halina Rozpondek. Posła Szymona Giżyńskiego reprezentowała – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej. Obecny był wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka oraz przewodniczący Sejmiku Śląskiego – Stanisław Gmitruk. Była też delegacja radnych województwa śląskiego (obecni byli m.in. Krystyna Jasińska i Stanisław Dzwonnik). Uroczystości w Poczesnej zaszczycili: Starosta Powiatu Częstochowskiego – Krzysztof Smela, przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego – Andrzej Kubat oraz radni powiatu częstochowskiego (m.in. Andrzej Cupiał, Adam Morzyk, Joanna Haładyn, Grażyna Knapik). Prowadzący powitali burmistrzów i wójtów (m.in. burmistrz: Sylwię Szymańską, jak i wójtów Tomasza Gęsiarza oraz Piotra Derejczyka). Na uroczystości nie zabrakło dyrektora częstochowskiego oddziału KRUS – Piotra Dobosza,Zastępcy Dyrektora ŚODR w Częstochowie - Tomasza Wiekiery oraz przedstawicieli Stowarzyszeń, m.in. „Dar Serca”, „LGD Bractwo Kuźnic” czy Stowarzyszenie „Amazonki”, Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Obecny był również prezes Stowawarzyszenia "Kresy" - ks. Ryszard Umański. Przybyli też samorządowcy z gminy Poczesna z wiceprzewodniczącą Rady Gminy – Eulalią Błaszak, sołtysi, delegacje OSP i Kół Gospodyń Wiejskich. Pojawił się także zaprzyjaźniony z gminą Poczesna światowej sławy artysta – Mariusz Chrząstek oraz mieszkańcy i przyjaciele gminy Poczesna.
O część ekumeniczną, w wyjątkowy jak zwykle sposób, zadbali:  biskup Antoni Długosz w asyście ks. proboszcza Wiesława Sochańskiego i wikariusza z Parafii w Poczesnej. Biskup Antoni Długosz uświadomił nam rolę człowieka w życiu, w pracy, a także w wymiarze duchowym. Z szacunkiem i pokorą odniósł się do wszystkich Pań, które w tym dniu były bohaterami prezentacji stołów. Stół zawsze łączy.
Symbole, które mogliśmy spotkać na stołach nie są nam obce i nie możemy obojętnie obok nich przechodzić. Myślimy o pokarmach wielkanocnych, koszyczkach z jajami, palmie, zieleninie, barankach i nieustającym Alleluja. Symbolikę Świąt Wielkanocnych i zbliżającej się wiosny, nadziei mogliśmy zaobserwować także, w strojach Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. W barwach m.in. krakowiaka, łowicza i rytmach polskości mówiliśmy o  Świętach Wielkiej Nocy.
Każdy powiat, każda gmina, Koło Gospodyń Wiejskich, każde Stowarzyszenie, które zdecydowało się być 17 marca w Poczesnej zasługuje na szacunek, uznanie i słowo dziękuję. Bez tych osób nie byłoby Regionalnej Prezentacji Stołów Wielkanocnych .
Myśląc o regionie, myślimy o Polsce i o niej mówimy teraz z myślą o przyszłości. Na terenie gminy Poczesna działają Koła: w Bargłach, Brzezinach Nowych, Hucie Starej A, Hucie Starej B, Wrzosowej, Nieradzie, Zawodziu oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Feniks”.Wszystkie włączyły się z wielka pasją i kreatywnością do współorganizacji tego dnia. Szczególnie dziękujemy za stół poświęcony gminie Poczesna – pod nadzorem Koła z Huty Starej A i również szczególne podziękowania dla Koła Gospodyń w Bargłach. Panie zadbały, aby tego dnia było ciepło i przyjemnie.
Podczas wystąpień gości m.in.: biskupa Antoni Długosza, europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, posłów, przewodniczącej Rady Krajowej KGW – Bernadetty Niemczyk, wicewojewody, starosty powiatu częstochowskiego myślą przewodnią był człowiek, jego praca i ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Podziękowania indywidualne od „Daru Serca” oraz od przewodniczącej Bernadetty Niemczyk otrzymali m.in.: starosta Krzysztof Smela, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, dyrektor pocześniańskiego Centrum Kultury – Iwona Skorupa. Wszystkie reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich także, zostały wyróżnione i nagrodzone podziękowaniami.
Dziękujemy biskupowi Antoniemu Długoszowi, europoseł Jadwidze Wiśniewskiej, posłom, wojewodzie, radnym, wicemarszałkowi, starostom, burmistrzom, wójtom, sołtysom, mieszkańcom i wszystkim gościom – tym z daleka i tym z bliska – za obecność.
Renata Smędzik, an


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 1348 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 23 Marca 2018, zmienione: 23 Kwietnia 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zapraszamy do udziału w II Powiatowym Konkursie Literackim pn.: "Koniecznie przeczytaj!"
Dzień Sołtysa w Starostwie
 • Dzień Sołtysa w Starostwie
 • 16 i 17 kwietnia na zaproszenie Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli do Starostwa przybyło blisko 130 Sołtysów reprezentujących...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl