Powrót   |   aktualności z powiatu

Statuetki 2018 wręczone!

Opublikowano: 2019-02-18


Ponad 700 osób przybyło w sobotni wieczór 16 lutego do Filharmonii Częstochowskiej, by uczestniczyć w XVIII gali wyróżnień starosty częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”.

Na widowni zasiedli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych, włodarze  gmin, goście z zaprzyjaźnionego powiatu śniatyńskiego na Ukrainie i , szefowie urzędów i instytucji oraz służb mundurowych, kombatanci i laureaci „Statuetek” z lat ubiegłych oraz tegoroczni nominowani z rodzinami i przyjaciółmi.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się Laureaci XI Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego – Julian Nowicki i Jakub Kołek, którzy wprowadzili wszystkich przybyłych w podniosły nastrój imprezy.
W imieniu władz powiatu gości powitał Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, który pogratulował wyróżnionym i nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu oraz przypomniał najważniejsze dane o powiecie częstochowskim. W tym miejscu nie mogło zabraknąć minuty ciszy dla uczczenia zmarłego Prezesa Rady Ministrów – Jana Olszewskiego.
Po pokazie multimedialnym prezentującym osiągnięcia tegorocznych kandydatów do Statuetek, starosta Krzysztof Smela wraz z wicestarostą Janem Miarzyńskim wręczyli wszystkim nominowanym dyplomy i wiązanki kwiatów. Zarówno widzowie jak i nominowani z napięciem czekali na werdykt starosty mówiący o tym, w czyje ręce trafią w tym roku Statuetki. Gdy werdykt został ogłoszony przez starostę i Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Kubata, gorącymi oklaskami witano kolejno pojawiających się na scenie laureatów:
- w kategorii „Kultura i Edukacja” zwycięży Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki” z Przyrowa,
- w kategorii „Sport i turystyka” laureatem został Marcin Dziura - nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie, trener, działacz sportowy,
- w kategorii „Polityka społeczna” uhonorowano Szpital im. dra Rudolfa Weigla w Blachowni prowadzony przez firmę SCANMED SA,
- w kategorii „Samorządność i przedsiębiorczość wręczono dwie statuetki – otrzymali je: Ryszard Suliga Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpoli Krzysztof Krzyczmonik
Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „bocar” Sp. z o.o. w Korwinowie
W kategorii „Wydarzenie Roku” statuetką (którą odebrali Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski i Wójt Gminy Janów Edward Moskalik) nagrodzono zawody „Balonowa Jura” Janów-Olsztyn 2018,
- w kategorii „Osobowość/Instytucja Roku” statuetkę zdobył Jerzy Kędziora artysta, rzeźbiarz, pedagog z Poczesnej.

W imieniu nagrodzonych podziękowania za to najwyższe powiatowe wyróżnienie złożył Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol Ryszard Suliga.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której  w podróż po najpiękniejszych światowych „kawiarenkach” zabrała wszystkich gości Orkiestra Salonowa Johanna Straussa. Koncert spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem publiczności. Muzycy zeszli ze sceny dopiero  po kilku „bisach”.
 
Sylwetki Laureatów XVIII wyróżnień starosty częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”
 
Edukacja i Kultura
Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”
Zespół powstał we wrześniu 1998 r. z inicjatywy dyrektora GOK w Przyrowie Dariusza Grabowskiego. Głównym celem jaki przyświecał utworzeniu zespołu było podtrzymanie lokalnej tradycji ludowej i rozbudzenie w młodych pokoleniach zainteresowania szeroko rozumianym folklorem. „Przyrowskie Nutki” w swym dorobku artystycznym posiadają tańce z wielu regionów naszego kraju, m.in.: Częstochowy, Śląska, Krakowa, Cieszyna, Beskidu Śląskiego oraz tańce łowickie i narodowe. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w działalności zespołu była współorganizacja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Z daleka i bliska”. W realizacje tego przedsięwzięcia włączyły się również pozostałe zespoły folklorystyczne z powiatu częstochowskiego: ZPiT Kamienica Polska, ZPiT „Kłomnickie Płomyczki”, ZPiT „Wrzosowianie”. Ideą festiwalu było prezentowanie kultury ludowej innych narodów, a także integracja dzieci i młodzieży zespołów polskich i zagranicznych. Dzięki rewizytom u uczestników festiwalu, „Przyrowskie Nutki” występowały w Czechach, Macedonii, Słowacji, Węgrzech oraz Ukrainie. W ciągu 20 lat działalności zespół koncertował na imprezach lokalnych, brał udział w przeglądach powiatowych i ogólnopolskich, gdzie odniósł wiele sukcesów. Wśród ostatnich występów można wyróżnić udział w III edycji JuraRok Festiwal (Kłomnice 2017) oraz w Spotkaniach Folklorystycznych – ETNOSTRADA (Częstochowa 2018).
 
Osobowość Roku
Jerzy Kędziora
Artysta, rzeźbiarz, pedagog z Poczesnej
Jerzy Kędziora kilka lat temu przeprowadził się z Częstochowy do Poczesnej. Kupił kamienny dom wraz z budynkami gospodarczymi. Całość poddał rewitalizacji. Na terenie swojej posesji prowadzi niecodzienną i niekonwencjonalną Galerię – POCZESNA GALERIA RZEŹBY (PGR). Jest to w przeważającej części galeria pod gołym niebem, gdzie w zieleń i odnowione budynki wkomponowane są rzeźby balansujące, z których artysta znany jest na całym świecie. Skorzystał z zaproszeń na: Sand Diego Art. 2013, Art. New York 2013, Art. Monaco 2014, Miami International Art. Fair 2014. W Poczesnej były przygotowywane ekspozycje dla Dubaju, Abu Dhabi, Singapuru, St. Urban czy pokaz na Oistervijk Sculptor. Kolejną odsłoną PGR stały się imprezy i rozliczne formy działań edukacyjnych i integracyjnych. Przybliżają one problemy i uroki artystycznego rzemiosła, poszerzają znajomość wybranych aspektów współczesnej plastyki wśród młodzieży i społeczności lokalnej. Swoje warsztaty w galerii odbywały grupy zainteresowań Bractwa Kuźnic, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Towarzystwa Turystycznego. Stałym elementem sztafażu galerii są wycieczki młodzieży zarówno zagranicznej, jak i partnerów szkół częstochowskich. Swoje miejsce znalazły również tradycyjne wydarzenia wywodzące się z lokalnego regionu, jak chociażby Rzeźbiarskie Noce Kupały, które zostały zainicjowane przed blisko ćwierćwieczem. W planach dalszej działalności jest przekształcenie galerii w organizm twórczo-ekspozycyjny, według projektu, który powstał na krakowskiej ASP.
 
Samorządność i Przedsiębiorczość
Krzysztof Krzyczmonik
Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „bocar” Sp. z o.o. w Korwinowie
Spółka „bocar’ została założona w 1992 r. Początkowo firma wykonywała nadwozia ratowniczo-gaśnicze na używanych podwoziach samochodowych. Obecnie zajmuje się głównie produkcją nowych samochodów pożarniczych na różnych typach podwozi, dostarczając blisko 100 pojazdów specjalistycznych rocznie.  Przedsiębiorstwo stosuje najnowsze technologie w zakresie spawania, klejenia i obróbki laserowej, a także lekkie i trwałe materiały jak aluminium, tworzywo oraz stal nierdzewna. W najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie działalności gospodarczej związanej z nową inwestycją w miejscowości Poczesna przy trasie DK1. Firma prowadzi także działalność w branży fotograficznej, powiązanej z hobby właściciela. Obecnie  w Przedsiębiorstwie Specjalistycznym „bocar” zatrudnionych jest 130 pracowników w większości są to mieszkańcy powiatu częstochowskiego. Krzysztof Krzyczmonik jest człowiekiem wrażliwym społecznie, wspiera wiele organizacji i instytucji lokalnych: szkoły, stowarzyszenia, Ochotnicze Straże Pożarne, a także projekty społeczne inicjowane przez środowiska lokalne, np. biegi charytatywne. Samochody specjalistyczne z logo firmy „bocar” znane są praktycznie każdej osobie powiązanej z pożarnictwem na terenie całego kraju. Są uznanym towarem eksportowym z terenu powiatu częstochowskiego.
 
Samorządność i Przedsiębiorczość
Ryszard Suliga
Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol
Ryszard Suliga stanowisko burmistrza objął w 2014 r. Wcześniej przez wiele lat był radnym. Do szczególnych osiągnięć należą w szczególności działania w zakresie samorządności i przedsiębiorczości. Ryszard Suliga ograniczył zadłużenie i doprowadził do wyjścia gminy z programu naprawczego. Inwestuje obecnie w gminę to, co wypracuje, a długi stopniowo spłaca. Burmistrz dokonał zmiany w postrzeganiu Koniecpola przez potencjalnych inwestorów. Prezentacja gminy na galach biznesu, targach, kongresach gospodarczych i spotkaniach przedsiębiorców doprowadziły do pozyskania inwestora dla budowy małej galerii handlowej i zainteresowania innymi terenami inwestycyjnymi. Poprzez współpracę z Parkiem Przemysłowo-Technologicznym REVITA PARK Ryszard Suliga doprowadził do realizacji specjalistycznych szkoleń. Pierwsze odbyło się w lipcu 2017 r. pn „Przedsiębiorcą być”, a skierowane było do osób już prowadzących działalność gospodarczą, które szukają możliwości rozwoju swojego biznesu. Kolejnym etapem było szkolenie pn. „6 kroków do większej motywacji”. W roku 2016 po pozyskaniu środków finansowych burmistrz rozpoczął budowę sieci wodociągowej, która była dla niego priorytetem. Burmistrz stara się pozyskiwać wszystkie możliwe bezzwrotne dotacje. Do dnia dzisiejszego zgłosił do instytucji dotujących 19 projektów unijnych, w tym 16 projektów już uzyskało dofinansowanie.
 
SPORT  I  TURYSTYKA
Marcin Dziura
Nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie, trener, działacz sportowy
Marcin Dziura jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie, trenerem piłki nożnej i piłki ręcznej w LKS „Lelovia”, działaczem sportowym, pomysłodawcą i organizatorem imprez sportowych. Jego uczniowie w piłce ręcznej od dziewięciu lat są niepokonani w powiecie częstochowskim. Sześciokrotnie zdobywali tytuł mistrza rejonu i reprezentowali powiat w finałach województwa śląskiego. Marcin Dziura jest jednym z założycieli LKS „Lelovia”. Aktywnie uczestniczy w życiu klubu oraz pozyskuje fundusze na jego rozwój. Jest trenerem drużyny młodzików, która w pięknym stylu, notując komplet zwycięstw wywalczyła awans do III Ligi wojewódzkiej. Organizuje cykliczne imprezy między innymi: Ogólnopolski Zimowy Turniej Piłki Ręcznej (do tej pory w Lelowie gościli m.in. Vive Kielce, Anilana Łódź, Viret Zawiercie, Pogoń Zabrze), Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Comes Consulting Cup, Wojewódzki Turniej Orlików i Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Starosty Częstochowskiego, Bieg Ziemi Lelowskiej. Jest współorganizatorem reprezentacji Gminy Lelów, która w dotychczasowych trzech edycjach Spartakiady Gmin Powiatu Częstochowskiego stawała na podium, w 2017 i 2018 r. na II miejscu. Jest opiekunem gminnych obiektów sportowych, w skład których wchodzą: stadion ze sztuczną nawierzchnią oraz wielofunkcyjna hala sportowa. Wysoki poziom lelowskich obiektów docenili piłkarze I ligowego Rakowa Częstochowa, którzy w 2018 roku obrali go na główną bazę przygotowań do rozgrywek ligowych.
 
POLITYKA SPOŁECZNA
Szpital im. dra Rudolfa Weigla w Blachowni
prowadzony przez firmę SCANMED SA
Szpital funkcjonuje od 1963 roku zapewniając opiekę zdrowotną mieszkańcom powiatu częstochowskiego i okolic. W 2008 ówczesne władze powiatu zdecydowały o wydzierżawieniu go prywatnej firmie. Od 2014 roku szpital jest prowadzony przez firmę Scanmed SA. Od tego czasu firma zainwestowała w przebudowę szpitala i nowe wyposażenie blisko 20 milionów zł. Całkowicie przebudowana została izba przyjęć. Wybudowano nowy oddział intensywnej opieki medycznej na 8 łóżek, na którym przez pierwszy rok jego funkcjonowania, mimo braku kontraktu, hospitalizowano pacjentów. Od lipca 2018 roku szpital taki kontrakt już posiada. Gruntownie przebudowano także cały blok operacyjny. Dzięki tym inwestycjom i zaangażowaniu załogi, szpital został zakwalifikowany do sieci szpitali pierwszego stopnia. W 2017 roku w szpitalu wykonano 306 operacji wstawienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego, co było drugim wynikiem w woj. śląskim. Dzięki temu szpital uzyskał także kontrakt na oddział ortopedyczny. Od 2017 roku w szpitalu funkcjonuje nocna  i świąteczna opieka medyczna. Aktualnie w szpitalu trwają prace związane z  kompletną przebudową oddziału ginekologii i położnictwa. Dzięki dobrej współpracy Scanemd SA z władzami powiatu szpital ciągle się rozwija, a pacjenci mogą korzystać z opieki medycznej na coraz wyższym poziomie.
 
Wydarzenie Roku
„Balonowa Jura” Janów-Olsztyn 2018
Wydarzenie odbyło się w dniach 19-22 lipca 2018 r. na niebie gmin północnej Jury. Gminy Janów i Olsztyn odwiedziło 30 ekip balonowych W skład załóg wraz z obsługa sędziowską wchodziło łącznie 165 osób. Z polskimi liderami balonowych lotów w podniebnych zmaganiach konkurowały także ekipy z Litwy i Rosji. Z powodzeniem odbyło się sześć zaplanowanych lotów z udziałem wszystkich ekip. Widzowie mogli podziwiać pierwsze kolorowe balony w czwartek 19 lipca. Ostatni lot odbył się 22 lipca tuz po godzinie 5.00 rano. Imprezie w Złotym Potoku towarzyszył – Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego, natomiast na rynku w Olsztynie Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Dodatkowo we współpracy z ROK w Częstochowie został zorganizowany otwarty konkurs fotograficzny „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018), do którego wpłynęło 267 prac. Patronat honorowi sprawowali m.in. Minister Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Wydarzenie cieszyło się niezwykłym powodzeniem wśród mieszkańców, turystów i mediów.
 
Patryk Jeziak
 
 Skomentuj artykuł

Czytano: 700 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 18 Lutego 2019, zmienione: 27 Maja 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Odbiór sadzonek w „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”
 • Odbiór sadzonek w „Kampanii...
 • Powiat Częstochowski zaprasza zapisanych uczestników „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”...
Zawiadomienie nr 3 o drugim zebraniu w sprawie ustalenia zasad szacunku gruntów
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl