CEPIK-2.0

 

W dniu 13 listopada 2017r. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło System Informacyjny Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0)

W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że należy  liczyć się z licznymi utrudnieniami  w zakresie:

 rejestracji pojazdów, wydawania stałych dowodów rejestracyjnych, wymiany DR, dokonywania adnotacji danych, wyrejestrowania pojazdów

i innych czynnościach.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

Powrót   |   aktualności z powiatu

Solidarność samorządów w sprawie A1

Opublikowano: 2017-08-30


W obecności przedstawicieli niemal wszystkich częstochowskich redakcji prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych samorządowcy subregionu północnego (częstochowskiego) podpisali wczoraj (29 sierpnia br.) listy do Premier Rządu RP Beaty Szydło oraz parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej w sprawie zapewnienia bezpłatnego przejazdu autostradową obwodnicą Częstochowy  oraz zagwarantowania środków na budowę nowych połączeń z autostradą A1.W liście do premier B. Szydło samorządowcy naszego subregionu po raz kolejny apelują o bezpłatną obwodnicę Częstochowy oraz o uzupełnienie połączeń drogowych w związku z planowaną budową odcinka autostrady A1 na północ od Częstochowy - po śladzie Drogi Krajowej nr 1. To jedyny odcinek A1, który nie powstanie po nowym śladzie. 

- Niedawno wystąpiliśmy solidarnie wraz z innymi samorządami subregionu północnego województwa śląskiego z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o to, aby częstochowski odcinek obwodnicy autostradowej był bezpłatny. Apelowaliśmy również o to, aby zadbać o tę część Drogi Krajowej nr 1, która będzie przebiegać pomiędzy Częstochową, a północną granicą województwa. Sugerowaliśmy, aby oprócz samej autostrady A1, powstały drogi, które skomunikują gminy na północ od Częstochowy. To jedyny w Polsce odcinek autostrady, który oprócz tego, że coś ludziom daje, to również zabiera. Obecnie mieszkańcy każdej z gmin, która przylega do DK1, mogą wygodnie i bezpiecznie podróżować. W momencie, gdy zostanie tam - śladem DK1 - wybudowana autostrada, nie będzie innych możliwości jazdy. Ta część zostanie komunikacyjnie odcięta - mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
 
- Po wybudowaniu autostrady zostaną całkowicie zlikwidowane skrzyżowania, które obecnie funkcjonują, a np. Kruszyna zostanie pozbawiona dostępu do wjazdu na najbliższy węzeł w Kościelcu - tłumaczył Krzysztof Smela, starosta powiatu częstochowskiego - Cały czas przypominamy też o kwestii Drogi Krajowej nr 91, która powinna być gruntownie przebudowana jeszcze przed powstaniem autostrady. Tam bowiem może przebiegać cały ruch. Płatność za autostradę spowoduje, że ruch w gminach i na wjazdach do Częstochowy drastycznie wzrośnie.

Konferencja prasowa została zwołana w związku z pismem  Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które kilka dni temu wpłynęło do częstochowskiego magistratu i starostwa powiatowego. Było ono odpowiedzią na podpisane w czerwcu stanowisko wszystkich samorządowców subregionu częstochowskiego w sprawie bezpłatnej obwodnicy A1 dla Częstochowy oraz poprawy warunków komunikacyjnych dla tych gmin, które stracą na poprowadzeniu A1 na północ od Częstochowy śladem DK1. Z odpowiedzi z Ministerstwa wynika, że A1 wraz z obwodnicą Częstochowy jest na liście autostrad płatnych, choć na razie nie zapadła decyzja o dostosowaniu tego odcinka do poboru opłat. Może to jednak nastąpić po wyborze wykonawcy nowego systemu poboru opłat drogowych (chyba że zapadnie decyzja o odstąpieniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad od poboru tych opłat na poszczególnych odcinkach). Z kolei w odpowiedzi na postulat poprawy warunków komunikacyjnych na północ od Częstochowy w związku z planowanym odcinkiem A1 ministerstwo zaznaczyło, że samorządy, w razie potrzeb, mogą indywidualnie, zespołowo lub we współpracy ze Skarbem Państwa - planować i finansować inwestycje drogowe na swoim terenie.
Te odpowiedzi nie dają jasnej perspektywy w sprawie bezpłatnej obwodnicy, ani nadziei na konkretne środki i działania ze strony instytucji centralnych odpowiedzialnych za budowę brakującego odcinka A1 Częstochowa - Tuszyn. Dlatego samorządowcy postanowili skierować korespondencję do Premier Rządu RP z wnioskiem o zmianę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie płatnych autostrad (w zakresie obwodnicy Częstochowy) oraz poważną analizę problemu komunikacyjnego odcięcia autostradą A1 gmin subregionu na północ od Częstochowy. W liście proponują rozwiązania, które podczas konferencji przedstawił nieco szerzej Jerzy Kocyga, doradca prezydenta ds. transportu i komunikacji.
Jednocześnie prezydent Częstochowy i starosta częstochowski wraz z innymi samorządowcami regionu skierowali prośbę o wsparcie tych działań do częstochowskich parlamentarzystów. Zdaniem samorządowców sprawa rozwiązań drogowych związanych z A1 będzie w istotny sposób wpływać na rozwój naszego subregionu oraz na ocenę efektów budowy autostrady przez jego mieszkańców. Powinni oni zostać potraktowani podobnie jak mieszkańcy innych miast i gmin, którzy cieszą się z bezpłatnych obwodnic i którzy dostali autostradę jako dodatkową komunikacyjną możliwość, a nie drogę, która ogranicza te możliwości na danym obszarze ogranicza.
Gospodarzami spotkania w Urzędzie Miasta byli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela. Obecni byli także: starosta powiatu myszkowskiego Dariusz Lasecki i sekretarz miasta Myszkowa Sławomir Matyja, a także wójtowie gmin subregionu północnego, które mogą zostać najbardziej dotknięte poprowadzeniem autostrady A1 śladem obecnej DK1 na północ od Częstochowy: Kruszyny - Jadwiga Zawadzka, Kłomnic - Piotr Juszczyk, Mykanowa - Dariusz Pomada oraz Rędzin - Paweł Militowski. Wszyscy obecni podpisali listy do Premier Rządu RP Beaty Szydło oraz parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej.
 Skomentuj artykuł

Czytano: 817 razy
Dodane przez: Grażyna Folaron
Dodane: 30 Sierpnia 2017, zmienione: 24 Czerwca 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Przy 21 głosach za i 3 wstrzymujących się, Zarząd Powiatu uzyskał absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za rok 2017.
Zapraszamy na jubileusz 100-lecia OSP w Borownie i Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Z prac Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infratruktury
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl