CEPIK-2.0

 

W dniu 13 listopada 2017r. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło System Informacyjny Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0)

W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że należy  liczyć się z licznymi utrudnieniami  w zakresie:

 rejestracji pojazdów, wydawania stałych dowodów rejestracyjnych, wymiany DR, dokonywania adnotacji danych, wyrejestrowania pojazdów

i innych czynnościach.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

Powrót   |   aktualności z powiatu

Powiatowy Konkurs „EKOLOGICZNA ZAGRODA 2017” ROZSTRZYGNIĘTY !

Opublikowano: 2017-08-31


XVIII Dożynki Powiatowe  w Kruszynie  były okazją do podsumowania i wręczenia  nagród laureatom Powiatowego Konkursu „Ekologiczna Zagroda 2017”.

 Konkurs obejmuje wszystkie domostwa na terenach wiejskich naszego powiatu, nie tylko zagrody, w których odbywa się towarowa produkcja rolnicza, ale również te, w których mieszkają ludzie wykonujący inne zawody. Ważna jest nie tylko estetyka zagród, ale ocenie podlegają również: gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji, termomodernizacja budynków, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, jagodników, pasiek, sadów  i innych form wytwarzania żywności na potrzeby rodziny, szczególnie metodami rolnictwa ekologicznego. Kryteria oceny zagród w konkursie „Ekologiczna Zagroda” mają za cel promowanie proekologicznych praktyk, które zawarte są w „Kodeksie dobrej praktyki rolniczej” -  (Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  oraz  Ministerstwo  Środowiska  – Warszawa, 2002 r.). Kodeks jest zbiorem przyjaznych środowisku praktyk rolniczych, których stosowanie zapewni zrównoważony rozwój w sferze produkcji rolniczej. Najważniejszym celem KDPR jest podniesienie poziomu podstawowej wiedzy o ochronie wody - głównego zasobu środowiska, jak również innych jego elementów: gleby, powietrza, krajobrazu oraz o możliwościach przyczynienia się do ich ochrony, a poprzez to poprawy warunków życia na obszarach wiejskich.
Przestrzeganie tych zasad obowiązuje wszystkich rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie pod groźbą sankcji za ich nieprzestrzeganie. Można zadać pytanie: a dlaczego zasady te nie obejmują wszystkich zamieszkujących tereny wiejskie? Wszyscy zapewne chcielibyśmy mieszkać w czystym środowisku, nikt nie życzy sobie mieć za sąsiada kogoś, kto np. aby podgrzać latem ciepłą wodę użytkową spala odpady, lub w słoneczny dzień, w porze kwitnienia roślin, wykonuje opryski chemicznymi środkami ochrony roślin, trując tym samym pożyteczne owady -  naszych sprzymierzeńców. Dlatego też, aby upowszechniać zasady dobrej praktyki rolniczej wśród wszystkich mieszkańców terenów wiejskich naszego regionu, Zarząd Powiatu Częstochowskiego ogłosił konkurs „Ekologiczna Zagroda 2017”.
Upowszechnianiu dobrych praktyk rolniczych służyły też konferencje zorganizowane w dniach 6  i 9 czerwca br., w czasie których przedstawiciele urzędów gmin z terenu powiatu oraz zainteresowani mieszkańcy wysłuchali wykładów i zapoznali się z prezentacjami z zakresu estetyki zagród,  rolnictwa ekologicznego, stosowania zasad dobrej praktyki rolniczej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Częstochowie we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie . Kontynuacją konferencji były warsztaty terenowe (30 czerwca br.), w czasie których uczestnicy zapoznali się z instalacjami wykorzystującymi na potrzeby gospodarstw domowych odnawialne źródła energii (słońce, wiatr biomasa). Konferencja oraz warsztaty zostały sfinansowane ze środków budżetu powiatu częstochowskiego.
Etap gminny konkursu przeprowadziło 11 gmin. Pozostałe gminy zgłosiły do konkursu po jednej zagrodzie. Każda z nich została przez komisję konkursową zwizytowana i oceniona, a ocena punktowa była podstawą do przyznania nagród.
W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano pierwszej nagrody, przyznano za to  dwie równorzędne II nagrody, trzy III nagrody oraz  4 wyróżnienia. Zakup głównych nagród był konsultowany z laureatami, gdyż organizatorzy konkursu pragnęli, by nagrody były tymi oczekiwanymi, dawały zadowolenie i były przede wszystkim użyteczne. Zakup atrakcyjnego sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Etap gminny konkursu również został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 50 proc. Nagrody zakupiono zgodnie z tematyką konkursu i deklaracją we wniosku.
 Nagrodami za zajęcie II miejsca były kosiarki spalinowe, za III miejsce - kosy i kosiarki spalinowe, zaś za wyróżnienia - elektryczne nożyce do żywopłotu i wózki z wężami ogrodowymi.
Każdy z uczestników konkursu otrzymał także zestaw roślin: krzewów i drzew owocowych (w tym miododajnych i pyłkodajnych) umieszczonych w estetycznych koszach wiklinowych.
W  konkursie „Ekologiczna Zagroda 2017” nagrodzono następujące zagrody  :


II miejsce-  Monika i Dariusz Owczarek z Wąsosza
II miejsce-   Dominik Modlasiński z Michałowa
 
III miejsce-  Jolanta i Sebastian Jastrząbek oraz Marta Jastrząbek z Raczkowic
III miejsce- Teresa Włodarska z Lelowa
III miejsce- Elżbieta  i Stanisław Trąbscy ze Zrębic
 
Wyróżnienie- Lidia Karczmarczyk i Zdzisław Giermala z Wiercicy
Wyróżnienie-  Ewa i Piotr Szczepanik z Grabówki
Wyróżnienie- Barbara i Jan  Błaszczyk z Kruszyny
Wyróżnienie- Przemysław Krzyszczyk z Rędzin
 
Za udział :
Mirosława  i Marian Pakosz  z Załęża
Łukasz Masłoń z Rudnika Małego
Andrzej Wypchlak z Blachowni
Julia i Tomasz Wypych z Nowej Wsi
Justyna Kowalczyk z Rędzin
Helena Jarosław Psiuk z Ponika
Krystyna Jaksender z Małus Małych


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 986 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 31 Sierpnia 2017, zmienione: 24 Czerwca 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Zarząd Powiatu z absolutorium
 • Przy 21 głosach za i 3 wstrzymujących się, Zarząd Powiatu uzyskał absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za rok 2017.
Zapraszamy na jubileusz 100-lecia OSP w Borownie i Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Z prac Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infratruktury
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl