Powrót   |   aktualności z powiatu

Po VI sesji Rady Powiatu

Opublikowano: 2019-04-25


Prośbę o przychylną atmosferę i wsparcie przy powstawaniu kierunku lekarskiego na Uniwersytecie im. Jana Długosza wystosowała rektor uczelni prof. Anna Gawrońska-Wypych podczas VI sesji Rady Powiatu Częstochowskiego.

Rektor UJD wspomniała jak wielka jest obecnie konieczność kształcenia nowych kadr medycznych. Wskazała jednocześnie na trzy zagadnienia, nad którymi pracuje obecnie zespół ds. powołania kierunku lekarskiego: poszukiwanie odpowiednich kadr, rozwój infrastruktury i budowa przychylności otoczenia. Jak zadeklarowała prof. A. Gawrońska-Wypych, optymistyczne plany zakładają start kierunku od kolejnego roku akademickiego. Rektor ds. rozwoju Zygmunt Bąk prof. UJD zauważył, że w Polsce jest najmniejszy odsetek lekarzy na 100 tys. mieszkańców w całej UE i trzeba pilnie zacząć inwestować w rozwój nowych kadr. Prof. Wiesław Pilis opracowujący wniosek zadeklarował, że do połowy czerwca br. powstanie kompletny dokument. Największy problem jest ze znalezieniem wykładowców z tytułem dr i dr hab. Radni odnieśli się bardzo przychylnie do propozycji przedstawicieli UJD i zadeklarowali pomoc w dalszych pracach.
Radni wysłuchali informacji Komendy Miejskiej Policji na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie częstochowskim w 2018 r. przedstawionej przez zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Rafała Zemłę. Z danych komisariatów gminnych wynika, że liczba przestępstw ogółem wzrosła z 1488 w 2017 r. do 1576 w 2018 r. Spadła liczba kradzieży z włamaniem z 60 (2017 r.) do 55 (2018 r.), wykrywalność w tej kategorii wyniosła 41,8%. Trzeba zaznaczyć, że duża część włamań dokonana była przez grupy z innych regionów. Na uwagę zasługuje fakt, że w 2018 r nie było żadnej kradzieży pojazdu na terenie powiatu. Do bardzo dobrych wyników można zaliczyć wykrywanie przestępczości narkotykowej – 92,9%. Nadkomisarz R. Zemła zachęcił również do używania policyjnych aplikacji „KMZB” i „Moja Komenda”.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Ewa Stachowiak przedstawiła stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu w 2018 r. Pracownicy inspektoratu wykonali 59 kontroli planowanych i 183 kontrole interwencyjne. Stwierdzono 23 ogniska chorób podlegających rejestracji. Kontrolowano także transporty żywności, gospodarstwa trzody chlewnej oraz żywność. Nie stwierdzono poważnych zagrożeń.
Starosta wraz z Wojskowym Komendantem Uzupełnień ppłk Adrianem Klimkiem wręczyli pamiątkowe medale na okoliczność realizacji zadań obronnych. Uhonorowana została Powiatowa Komisja Lekarska, która od 20 lat pełni swoją funkcję i z końcem marca zakończyła tegoroczną pracę.


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 381 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 25 Kwietnia 2019, zmienione: 26 Maja 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Odbiór sadzonek w „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”
 • Odbiór sadzonek w „Kampanii...
 • Powiat Częstochowski zaprasza zapisanych uczestników „Kampanii edukacyjnej ukierunkowanej na poprawę bioróżnorodności”...
Zawiadomienie nr 3 o drugim zebraniu w sprawie ustalenia zasad szacunku gruntów
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl