Powrót   |  

Obchody Święta Niepodległości w gminie Lelów

Opublikowano: 2017-11-15


W sobotę, 11 listopada w Gminie Lelów odbyły się obchody Święta Niepodległości. W uroczystościach  uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i jednostki ochotniczych straży pożarnych, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy gminy.W tegorocznych uroczystościach brał także udział przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie  zbiórką o godz. 10.30 na placu szkolnym, gdzie przedstawiciele Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego złożyli kwiaty pod pomnikiem Walentego Zwierkowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów. Przed występami artystycznymi Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie krótkim wprowadzeniem zaprosiła wszystkich obecnych na występ artystyczny uczniów Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie Gimnazjum w Lelowie oraz występ przygotowany przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.
Po występach przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Radna Powiatu Częstochowskiego Marianna Dziura oraz Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda skierowali słowa podziękowania do młodzieży z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie, która przedstawiła uczestnikom obchodów niecodzienną lekcję historii polskiej młodzieży w czasach kiedy nasz kraj odzyskiwał niepodległość. Ponadto podziękowali wszystkim zebranym za obecność na uroczystości.
Uroczyste obchody zakończył przemarsz na plac kościelny w Lelowie, gdzie harcerze zaciągnęli honorowe warty, a przedstawiciele Władz Gminy, LTH-K wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie złożyli wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających walki narodowo-wyzwoleńcze. Następnie w kościele p.w. św. Marcina w Lelowie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, podczas której przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk wręczył OSP Staromieście -  Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego.
Późnym popołudniem na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbył się koncert  Pawła Łowickiego z zespołem, promujący nowy album „Tylko czas”. Dodatkową atrakcją było upieczone przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie ciasto o wyjątkowej nazwie „Płaszcz św. Marcina”, które już na stałe wpisało się w tradycję obchodów Święta 11 Listopada. Jego nazwa wiąże się z legendą o św. Marcinie i nieprzypadkowo ciasto zaprezentowano właśnie 11 listopada, gdyż tego dnia przypada w kościele p.w. św. Marcina w Lelowie odpust parafialny.
 


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 818 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 15 Listopada 2017, zmienione: 17 Października 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zapraszamy na plac zabaw w Janowie
Druhowie OSP w Bystrzanowicach jeżdżą NIEPODLEGŁYM
Kropla bezpieczeństwa
 • Kropla bezpieczeństwa
 • Policjanci zapraszają do Częstochowy wszystkich, którzy chcą oddać krew. 30 października na Placu Biegańskiego zaparkuje Ambulans...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl