Powrót   |  

GRODZISKO GĄSZCZYK ZNOWU OŻYŁO!

Opublikowano: 2017-09-07


Wczesnośredniowieczne Grodzisko Gąszczyk zlokalizowane na Przeprośnej Górce w Siedlcu , już po raz drugi w tym wieku, zaludniło się  za sprawą organizowanego tam Pikniku Rycersko-Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk  - Waleczni Przodkowie”.

Każdy kto nie wystraszył się kiepskiej pogody mógł przenieść się w czasie i pogłębić swoją wiedzę o życiu w IX- XI wieku, kiedy to Grodzisko tętniło życiem. Świadczą o tym bardzo liczne przedmioty wykopane przez archeologów z Muzeum Częstochowskiego, w trakcie kilku sezonów prac wykopaliskowych. Za ich sprawą w specjalnie przygotowanych miejscach, dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił w poszukiwaniu zabytków z przeszłości. Brały też udział w poszukiwaniu „skarbów” wykonując różne zadania na Grodzisku, otrzymując certyfikat Młodego Archeologa.
Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły też w innych warsztatach: kulinarnych, gdzie mogły upiec na ognisku własnoręcznie zrobione podpłomyki, pod okiem garncarza ulepić garnki według wzorów znalezionych w trakcie prac archeologicznych, postrzelać z łuku, wziąć miecz czy włócznię do ręki w obozie rycerskim, czy zobaczyć jak pracuje kowal czy odlewnik wedle starych wzorców.
Dorośli mogli zagrać na rogu i dopytać jak powstaje w warsztacie rogownika. Panie z zainteresowaniem korzystały z warsztatów hafciarskich i tkackich. Wszyscy zaś przyglądali się na turnieje walk mieczem i tarczą, włócznią, toporami oraz inscenizację postrzyżyn i walk o Grodzisko w ich trakcie.
Piknik jest żywą lekcją historii, którą łatwiej chłonąć w autentycznym miejscu pod okiem fachowców i pasjonatów tego okresu, którzy przyjechali z całej Polski. Dodać trzeba, że to leżące w gminie Mstów miejsce, mimo bezpośredniej bliskości granic Częstochowy, ciągle pozostaje mało znane i przez to tajemnicze. Uczestnicy podkreślali, klimat miejsca ukrytego w lesie na brzegu Warty, gdzie obozują ludzie przez kilka dni nie używający prądu i współczesnych zdobyczy.
Piknik zorganizowany został przez Gminę Mstów i Grupę Rekonstrukcyjna Żelazny Wilk, przy współpracy Muzeum Częstochowskiego, Bractwa Milites Christii i Jurajskiego Stowarzyszenia Nowa Tradycja.


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 79 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 7 Września 2017, zmienione: 19 Września 2017
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”
O!strzegator - aplikacja pozwalająca na otrzymywanie bieżących komunikatów dotyczących zjawisk pogodowych
V edycja „Święta Jabłka”
 • V edycja „Święta Jabłka”
 • V edycja „Święta Jabłka” w Mstowie, przebiła pod względem frekwencji „Noc Świętojańską” – imprezę o najdłuższym...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”
Zapraszamy do udziału w plastycznych konkursach świątecznych
Nazwij najwyższą górę gminy Mstów!

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl