Powrót   |   aktualności z powiatu

Gala Wolontariatu w Starostwie Powiatowym

Opublikowano: 2017-12-07


5 grudnia 2017 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Częstochowie odbyła się Powiatowa Gala Wolontariatu, która była podsumowaniem i ukoronowaniem działań wolontaryjnych w roku 2017 na terenie powiatu częstochowskiego.

          Zaproszonych gości przywitał Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, który w swoim wystąpieniu podkreślił niezwykle ważną rolę jaką codziennie pełnią wolontariusze w swoich społecznościach lokalnych. Starosta zwrócił uwagę na wielką potrzebę istnienia w życiu społecznym organizacji społecznych i obywatelskich.
            Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie, z potrzeby serca poświęcają swoją energię i czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XIX wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła ) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX i XXI wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru.
Wydarzenie to jest wyrazem podziękowania wszystkim wolontariuszom, animatorom, organizacjom pozarządowym, instytucjom przyjaznym społeczności lokalnej za ich działalność na rzecz wspólnego dobra. Podczas Gali wręczono  najbardziej aktywnym społecznikom dyplomy  i okolicznościowe prezenty.
W tym roku,  spotkaniem  z wolontariuszami, przyłączyliśmy się do międzynarodowej tradycji świętowania idei wolontariatu. Władze powiatu chcą aby ta tradycja była kontynuowana z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych działających na naszym terenie a Gala Wolontariatu stała się znaczącym wydarzeniem regionalnym.
Powiat Częstochowski – powiedział Starosta Krzysztof Smela  - chce promować i rozwijać ideę wolontariatu, jako konkretną i wymierną formę społecznego zaangażowania. Ponadto  ma wspierać działania, które będą uczyć wzajemnej pomocniczości, kreatywności oraz odpowiedzialności za innych i siebie.
W swoich wypowiedziach,  goście wyrażali wdzięczność za zauważenie i docenienie ich pracy. Podkreślali także wielką wagę i ważność corocznej inicjatywy nagradzania wolontariuszy.
Na zakończenie spotkania  Starosta Krzysztof Smela podziękował  wolontariuszom za zaangażowanie  społeczne i wsparcie potrzebującym w trakcie całego roku.
Życzę Wam – powiedział- aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy, aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji, a przede wszystkim by każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę. -
 
- Korzystając z okazji nadchodzących  świąt Bożego Narodzenia – składam Wam i waszym Najbliższym serdeczne życzenia:
-  Wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie, miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny, wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, samych szczęśliwych dni w nadchodzącym roku oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej.
 
K.O.Skomentuj artykuł

Czytano: 1004 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 7 Grudnia 2017, zmienione: 18 Października 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Zapraszamy na plac zabaw w Janowie
Druhowie OSP w Bystrzanowicach jeżdżą NIEPODLEGŁYM
Kropla bezpieczeństwa
 • Kropla bezpieczeństwa
 • Policjanci zapraszają do Częstochowy wszystkich, którzy chcą oddać krew. 30 października na Placu Biegańskiego zaparkuje Ambulans...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl